Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Wederopbouw Haiti gaat moeizaam

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 5 min
location_on [xx]km

ROTTERDAM (ANP) - Twee jaar na de allesverwoestende aardbeving op Haïti verloopt de hulp aan het land nog steeds moeizaam en stroperig.

Ruim een half miljoen mensen wonen nog steeds in tenten en van de toegezegde miljarden is nog niet eens de helft overgemaakt. Tot die bittere conclusie komt Oxfam Novib in het rapport ’Haiti, the slow Road to Reconstruction, Two Years after the Earthquake’ over de situatie in het land dat 12 januari 2010 werd getroffen door de aardbeving.

Om die reden vraagt de hulporganisatie aan zowel de autoriteiten in het land als de zogeheten donorlanden om de wederopbouw te versnellen. "De mensen hebben vooral behoefte aan een inkomen", licht Oxfam Novib-directeur Farah Karimi toe.

"Er is behoefte aan werk en inkomen, zodat de mensen weer hun eigen leven kunnen opbouwen. Daarom moet de overheid bedrijvigheid en landbouw stimuleren, want dat betekent arbeidsplaatsen."

Dat er nog zo veel mensen in een tent of onder een dekzeil leven, vindt zij veel te veel. In het begin waren dat er 800.000 tot 1 miljoen, maar de overheid heeft zelf nog maar 64.000 mensen geherhuisvest. De rest heeft door hulporganisaties nieuw onderdak gevonden. Karimi vindt de Haïtiaanse overheid weinig doortastend.

De donorlanden hebben 4,6 miljard dollar toegezegd, maar er is nog maar 46 procent uitgekeerd, weet Oxfam Novib: "De capaciteit van de overheid om de wederopbouw effectief te kunnen aanpakken, moet dringend worden versterkt, vooral nu het mandaat van de internationale Interim Haïti Recovery Commission afloopt."

Het is juist deze commissie, onder leiding van oud-president van de Verenigde Staten Bill Clinton, die de gang er nu nog een beetje inhoudt. Maar Karimi wil niet weten wat er gebeurt als het mandaat van deze commissie niet wordt verlengd.

Lichtpuntje is wel dat 5 miljoen kubieke meter puin, de helft van al het puin dat de aardbeving veroorzaakte, is opgeruimd. "Dat is enorm veel voor een gebied als dit, meer dan bij vergelijkbare crises", zegt Karimi. Ook is 430 kilometer aan wegen hersteld of aangelegd.

27 juni '25 ( 9:30)

Alle Rijkswegen weer vrijgegeven na NAVO-top

De N44 is vrijgegeven en daarmee zijn alle rijkswegen die afgesloten waren in verband met de NAVO-top weer open voor verkeer. Dat meldt Rijkswaterstaat donderdagavond.

26 juni '25 (10:27)

Treinverkeer rond Schiphol hersteld

De problemen op het spoor bij Schiphol zijn verholpen, zo is te zien op de website van de NS. De treinen die langs de luchthaven komen lijken weer volgens dienstregeling te rijden.

26 juni '25 ( 8:46)

Wegen grotendeels weer open na NAVO-top

Vrijwel alle wegen, snelwegen, op- en afritten, viaducten en tunnels die waren afgesloten in verband met de NAVO-top, zijn weer open. Dit meldt Rijkswaterstaat donderdagochtend. De N44 is nog wel afgesloten, evenals een aantal lokale wegen.

26 juni '25 ( 8:30)

Afbouw NAVO-top in volle gang, enkele wegen gaan later open

De S200-route in Den Haag die is afgesloten door de NAVO-top gaat vrijdag aan het einde van de middag weer open, meldt de gemeente. Dat is later dan verwacht, want aanvankelijk zouden de wegen vrijdagochtend om 06.00 uur weer vrijgegeven worden. Mogelijk gaat de rijbaan de stad in, richting Scheveningen, in de loop van de ochtend al wel open.

25 juni '25 (15:37)

Storing bij Schiphol houdt aan tot in de avond, probleem Gouda verholpen

De treinproblemen door een seinstoring bij Schiphol zijn woensdagmiddag nog niet opgelost en ProRail heeft ook de oorzaak nog niet achterhaald. In een nieuwe prognose verwacht de spoorbeheerder tot ongeveer 18.45 uur nodig te hebben. De kapotte bovenleiding bij Gouda is gerepareerd, waardoor er woensdagmiddag weer intercity's langs kunnen.

25 juni '25 (14:41)

Tientallen activisten weggevoerd na poging A12 te blokkeren

De politie heeft tientallen activisten van Extinction Rebellion aangehouden die rond het middaguur de A12 in Den Haag probeerden te blokkeren. De demonstranten worden weggevoerd in bussen, zien ANP-verslaggevers. Een deel is naar het ADO-stadion gebracht.

25 juni '25 (12:40)

Treinstoring bij Schiphol duurt naar verwachting tot circa 13:45 uur

De verwachting is nu dat er nog tot ongeveer 13.45 uur een verstoring is in het treinverkeer rond Schiphol, in plaats van tot 11.45 uur, is te zien in de NS-reisplanner. Door een storing rijden er woensdag fors minder treinen tussen Amsterdam Zuid en Schiphol en dit heeft ook impact op trajecten rond de luchthaven. ProRail kan nog niet zeggen hoe lang de problemen gaan duren.

25 juni '25 ( 8:59)

Spoor Schiphol opnieuw in de problemen, nu seinstoring

Er zijn woensdagochtend opnieuw problemen op het spoor bij Schiphol. Tussen Amsterdam Zuid en Schiphol rijden fors minder treinen dan normaal door een seinstoring. Dit duurt naar verwachting tot ongeveer 09.15 uur. De storing heeft ook impact op trajecten rond de luchthaven.

25 juni '25 ( 8:55)

Wegen rond Den Haag blijven opnieuw rustig

Op de wegen in de regio Den Haag is het ook woensdag, op de tweede dag van de NAVO-top, rustig. Een woordvoerder van de ANWB meldt dat er rond 06.45 uur net als de afgelopen dagen geen noemenswaardige zaken zijn op de wegen in deze regio.

25 juni '25 ( 8:36)

Problemen op spoor bij Gouda duren tot in de ochtend

Het treinverkeer tussen Utrecht en Den Haag en tussen Utrecht en Rotterdam is nog zeker tot woensdagochtend 08.45 uur ontregeld. Door een kapotte bovenleiding tussen Gouda Goverwelle en Woerden rijden er veel minder treinen, meldt de NS. ProRail moet bij station Gouda Goverwelle de bovenleiding over een lengte van 200 meter vervangen.