Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

ABN: bouw, industrie én consumenten voelen stijgende prijzen

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 5 min
location_on [xx]km
Niet alleen de industrie en de bouw hebben te maken met stijgende prijzen, maar ook consumenten krijgen daarmee te maken, schrijven economen van ABN AMRO. Door tekorten aan productiecapaciteit van verschillende producten en tekorten aan containers om producten in te vervoeren, zullen de prijzen van allerlei zaken gaan stijgen. Ook worden lange levertijden bij meer producten normaal.

Volgens de economen zijn de prijsstijgingen het gevolg van vraag en aanbod. In veel landen worden coronabeperkingen opgeheven en mogen winkels weer open. Dat betekent ook dat de vraag naar allerlei producten toeneemt. Bovendien leggen bedrijven voorraden van allerlei goederen aan om tekorten tegen te gaan.

Tegelijkertijd zitten veel Chinese producenten aan de maximale capaciteit van hun fabrieken. Ze zijn nog altijd bezig om aan de inhaalvraag te voldoen die ontstond toen fabrieken in China vorig jaar een tijd dicht moesten tijdens de corona-uitbraak in dat land.

Containers

Omdat Azië zich eerder herstelde en daar veel producten worden gemaakt, was er vorig jaar veel vraag naar containers in dat deel van de wereld. In Europa en Noord-Amerika werd echter veel minder geproduceerd zodat de containers die daar aankomen lang niet allemaal weer teruggingen naar Azië. Dat zorgde voor containertekorten en stijgende prijzen voor zeetransport.

Die prijzen gingen nog eens verder omhoog door de blokkade van het Suezkanaal in maart en de sluiting van een belangrijke haven in China vanwege coronamaatregelen in mei.

Kledingwinkels

Al die extra kosten worden uiteindelijk doorberekend aan de consument, stellen de economen van ABN AMRO. Bij meubelwinkels is dat bijvoorbeeld te merken. De fietsenbranche heeft al langer te maken met leveringsproblemen en stijgende prijzen en bij auto's en elektronica is het vooral het tekort aan chips dat voor leveringsproblemen zorgt.

Bij andere sectoren zijn de problemen minder groot al zijn er signalen dat voedingswinkels last krijgen van een tekort aan karton. In de kledingwinkels zijn nog geen problemen, maar er zijn wel berichten dat in Bangladesh kledingfabrieken stil komen te liggen door corona. In dat Aziatische land wordt veel kleding gemaakt, waardoor dit ook in die sector tot problemen kan leiden.

Door: ANP

11 juli '25 (14:25)

Nieuwe woonwijken gepland in Alkmaar, Hengelo, Apeldoorn en Helmond

In de omgeving van Alkmaar, Hengelo en Enschede, Apeldoorn en Helmond worden de komende jaren grote nieuwe woonwijken gebouwd, bevestigt woonminister Mona Keijzer (BBB) na berichtgeving van RTL Nieuws. Deze nieuwe grote bouwlocaties worden toegewezen in de Nota Ruimte, die Keijzer vrijdag bespreekt in de ministerraad.

10 juli '25 (15:47)

Meeste woningen in jaren te koop, prijsstijging zwakt af 

In het tweede kwartaal zijn in Nederland de meeste woningen te koop gezet in bijna twintig jaar. Daardoor is de stijging van de huizenprijzen flink afgezwakt, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).

10 juli '25 (14:47)

NVM: verkoopgolf huurhuizen drijft prijzen mogelijk extra omhoog

De stijging van de huizenprijzen is flink afgezwakt, maar de prijzen zouden volgend jaar zomaar weer harder kunnen gaan stijgen. De woningmarkt raakt momenteel overspoeld met huurhuizen die te koop zijn gezet. In de loop van volgend jaar is die uitpondgolf waarschijnlijk voorbij, voorziet de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).

08 juli '25 ( 8:34)

ING verwacht licht herstel bouwproductie na krimp in 2024

De bouwproductie groeit weer na een stevige krimp begin 2024, meldt ING Research. Volgens de economen van de bank is het herstel echter "broos". Dat komt volgens hen doordat het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen daalt en investeringen in bedrijfsgebouwen achterblijven. Ook structurele knelpunten zoals netcongestie en een tekort aan bouwgrond remmen de groei.

07 juli '25 (16:15)

Advies: eenvoudiger huurbeleid, minder voordeel koophuis

Het huurbeleid moet een stuk eenvoudiger en de overheid moet minder belastingvoordelen geven aan huizeneigenaren. Dat staat in een breed onderzoek door ambtenaren naar de huursector. Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft dit zogeheten Interdepartementale Beleidsonderzoek met adviezen over het huurbeleid naar de Tweede Kamer gestuurd.

07 juli '25 ( 8:55)

Kamer keurt woningwet goed: statushouders verliest voorrangspositie

De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met het wetsvoorstel dat de minister van Volkshuisvesting meer regie moet geven over de bouw en verdeling van huizen. Door een eerder aangenomen aanpassing op voorstel van de PVV wordt het gemeenten daarmee ook verboden statushouders voorrang te geven bij de toewijzing van woningen.

01 juli '25 (16:40)

Landelijke staking interieurbouwers en meubelmakers van de baan

De landelijke staking van meubelmakers en interieurbouwers is definitief van de baan, meldt FNV. Na maanden cao-onderhandelingen hebben de vakbondsleden van FNV ingestemd met een verbeterd eindbod van de werkgevers.

27 juni '25 (11:23)

Aantal vergunningen voor nieuwbouw daalt

Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald tot 33.000, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. In dezelfde periode vorig jaar werden voor de bouw van 38.000 nieuwe woningen vergunningen afgegeven.

19 juni '25 ( 8:45)

Werkloosheid in Nederland stabiel op 3,8 procent

De werkloosheid in Nederland is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in april. Gemiddeld daalde het aantal werklozen de afgelopen drie maanden licht, met 2000 per maand.

19 juni '25 ( 8:20)

WOZ-waarde woningen stijgt dit jaar met 5 procent gemiddeld

De gemiddelde WOZ-waarde van een Nederlandse woning bedraagt dit jaar 398.000 euro. Dat is 5 procent hoger dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die stijging is groter dan in 2024, maar fors kleiner dan in de jaren daarvoor. De WOZ-waarde is volgens het statistiekbureau het sterkst toegenomen in de Zuid-Hollandse gemeente Leidschendam-Voorburg.