Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Groothandelsprijzen gas en stroom nemen straks weer toe

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 4 min
location_on [xx]km
De groothandelsprijzen voor gas en elektriciteit zijn de afgelopen maand sterk gedaald, maar ze gaan volgend jaar waarschijnlijk toch weer omhoog. Dat denken deskundigen van ING Research, die waarschuwen dat vooral energie-intensieve sectoren hieronder gebukt zullen gaan en consumenten dat ook zullen voelen. "Het blijft dan ook van groot belang dat bedrijven en huishoudens flink energie besparen."

De gas- en elektriciteitsprijzen op de groothandelsmarkt zijn afgenomen tot 40 euro per megawattuur voor gas en 100 euro per megawattuur voor stroom, wordt becijferd in een nieuwe publicatie van de bank. Dat is nog altijd 2 tot 2,5 keer zo hoog als voor de energiecrisis, maar bij lange na niet meer zo hoog als een poosje terug.

De daling is vooral te danken aan de inmiddels goedgevulde gasopslagen en het relatief warme weer voor de tijd van het jaar, in combinatie met een grootscheepse aanvoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en Europees beleid om energie te besparen.

Korte duur

Toch lijkt de prijsdaling van korte duur, zeggen de kenners van ING. "Dit jaar had de Europese Unie nog een paar maanden Russisch gas beschikbaar om de gasvoorraden te vullen. Volgend jaar moet Europa het waarschijnlijk zonder stellen." Volgens de bank verwacht de markt voor 2023 daarom weer gasprijzen van 135 tot 140 euro per megawattuur. De prijs voor stroom zou weer kunnen oplopen naar 300 tot 340 euro.

ING geeft in zijn nieuwe rapport over verschillende sectoren aan dat de meest energie-intensieve bedrijven in bijvoorbeeld de chemie, kunststof- en basismetaalindustrie zitten. Zij zullen zich steeds vaker genoodzaakt zien hun productie deels stop te zetten, vreest de bank.

Daarnaast springen de voorspellingen voor de detailhandel eruit. Volgens ING wordt de winkelbranche dubbel geraakt. Enerzijds gaat de koopkracht van consumenten omlaag, waardoor die minder zullen kopen, anderzijds hebben winkels te maken met oplopende kosten voor energie, inkoop, transport en lonen. Voor 2023 is het beeld dankzij forse koopkrachtreparaties door de overheid wel minder ongunstig dan eerder verwacht, aldus ING. Dat neemt echter niet weg dat de sector rekening zou moeten houden met een lichte krimp van de verkochte volumes.

Door: ANP

12 september '25 (16:10)

Stikstofcrisis kost Liander 171 miljoen extra voor stroomnet

Netbeheerder Liander verwacht ruim 171 miljoen euro duurder uit te zijn bij werk aan het stroomnet door de stikstofimpasse. Het gaat om extra investeringen die nodig zijn voor bijvoorbeeld hijskranen, graafmachines of vrachtwagens die geen stikstof uitstoten. De regionale netbeheerder voor Gelderland, Flevoland, Friesland en Noord-Holland noemt het "moeilijk te verteren" dat het verzwaren van het elektriciteitsnet extra duur wordt door het uitblijven van een oplossing voor stikstofproblemen.

12 september '25 (16:10)

ACM: aanleg warmtenetten stokt door onduidelijkheid kosten

Woningcorporaties zijn huiverig om over te stappen op warmtenetten omdat het onzeker is of ze betaalbaar zijn voor huurders. Dat constateert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van gesprekken met corporaties.

12 september '25 (10:55)

Steun voor duurzame warmte zolang bedrijfswinsten beperkt blijven

Meer dan de helft van de Nederlanders staat positief tegenover een overstap van aardgas naar duurzame warmte, mits energiebedrijven minimale winst maken en daarover transparant zijn. Dat meldt Energie Beheer Nederland (EBN) op basis van onderzoek door MSG Sustainable Strategies Populytics.

12 september '25 (10:54)

Nederland produceerde meer stroom in eerste halfjaar

De stroomproductie van Nederland is in de eerste helft van dit jaar gestegen vergeleken met een jaar geleden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam de elektriciteitsproductie uit fossiele bronnen toe terwijl de stroomopwekking uit windenergie daalde door minder wind op land en zee.

10 september '25 (11:12)

Industriële productie krimpt met ruim 1 procent

De productie in de Nederlandse industrie is in juli met 1,1 procent gekrompen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in bijna de helft van de industriële sectoren krimp van de productie te zien. In juni was nog sprake van een productiedaling met 0,1 procent op jaarbasis.

08 september '25 (16:59)

Vattenfall Nederland stelt nieuwe topvrouw aan

Energieleverancier Vattenfall Nederland heeft commercieel directeur Cindy Kroon maandag benoemd tot nieuwe hoogste baas. Twee weken geleden werd bekend dat de huidige topman Martijn Hagens overstapt naar concurrent Eneco.

08 september '25 (13:07)

Meer geld beschikbaar voor verduurzaming regionale industrie

Het demissionaire kabinet stelt 17 miljoen euro extra subsidie beschikbaar voor industriebedrijven die willen verduurzamen, maar waarbij dat door hun ligging niet lukt. Dat meldt minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.

04 september '25 (11:17)

Bioplasticmaker Avantium haalt kapitaal op, maar snijdt in personeel

De ontwikkelaar van bioplastics Avantium heeft 65 miljoen euro opgehaald met de verkoop van nieuwe aandelen. Die kapitaalinjectie maakt deel uit van een breder financieringspakket dat het bedrijf moet laten draaien tot er winst wordt gemaakt met een fabriek in Delfzijl, die plantaardige grondstoffen voor plastic maakt. Tegelijkertijd schrapt Avantium naar verwachting 40 van de ongeveer 280 voltijdsbanen, meldt het bedrijf bij zijn halfjaarcijfers.

04 september '25 ( 8:52)

Bouwstop Shell-fabriek voor biobrandstoffen flinke tegenvaller, zegt Hermans

DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Klimaat, VVD) noemt het "natuurlijk een tegenvaller" dat olie- en gasconcern Shell definitief stopt met de bouw van zijn biobrandstoffenfabriek in Rotterdam. "Door dit besluit zijn we als Nederland naar verwachting nu meer aangewezen op import." Maar ze wil niet ingaan op de onderliggende redenen omdat het om "een individuele investeringsbeslissing van Shell" gaat.

03 september '25 (11:24)

Rotterdam: bouwstop Shell-fabriek 'zeer teleurstellend'

ROTTERDAM (ANP) - Shells besluit om de bouw van een biobrandstoffenfabriek in Rotterdam stop te zetten, is "buitengewoon teleurstellend". Dat vindt de Rotterdamse wethouder Robert Simons, verantwoordelijk voor economie en haven. Volgens hem illustreert de bouwstop een bredere trend in de Rotterdamse haven. "Het investeringsklimaat in Nederland is simpelweg niet meer concurrerend op Europese schaal", stelt hij.