Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

FNV Bouw: Zes op de tien bouwvakkers vrezen ontslag

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 7 min
location_on [xx]km

UTRECHT - Bijna zes op de tien leden van FNV Bouw vrezen voor hun baan in de nabije toekomst. Dat blijkt uit onderzoek door ADV Market Research in opdracht van FNV Bouw. Bijna 1700 werkende leden deden mee.

Bijna 80 procent van de respondenten zegt dat ook zijn bedrijf getroffen is door de crisis. FNV Bouw-leden maken zich ernstig zorgen over de toekomst van de bouwsector. Dat wordt ook bevestigd door het economisch bureau van ING: de sector krimpt naar verwachting met twee procent.

Ruim tachtig procent van de leden denkt dat er na de crisis te weinig jong talent klaar staat om te voldoen aan de dan aantrekkende vraag.

Ook zijn er na de crisis onvoldoende gezonde bedrijven om de aantrekkende economie bij te benen, zo zegt bijna de helft van de ondervraagde leden. Slechts een derde van de ondervraagden vindt dat de bouw ondanks de crisis een gezonde bedrijfstak is.

Onzeker
FNV Bouw-voorzitter John Kerstens is niet verbaasd over de cijfers en deelt de zorgen van zijn leden. "Sinds het uitbreken van de crisis is de arbeidsmarkt voor werknemers in de bouw erg onzeker geworden. Ruim 20 procent van de ondervraagde leden is ergens in de afgelopen twee jaar gedwongen van baan veranderd. Daar komt bij dat de instroom van jongeren achterblijft, en de vergrijzing hard zal toeslaan.

De sector kan zijn vakmensen onvoldoende vasthouden. Dat is vreselijk voor die mensen, maar net zo vreselijk voor de toekomst van de bouw. Goed opgeleide vakmensen zijn keihard nodig wanneer het economisch tij keert. Omdat bedrijven niet langer bij machte zijn om hun mensen in dienst te houden, moet de overheid inspringen met crisismaatregelen."

Zelf vakantietijd inplannen
Al jaren zeggen werknemers dat de arbeidsvoorwaarden verbeterd moeten worden om jongeren voor de bouw te interesseren. Ook modernere arbeidsvoorwaarden spelen een belangrijke rol.

Zo zegt 64 procent van de leden dat in deeltijd werken mogelijk moet zijn. Ruim 80 procent zegt zelf zijn vakantietijd te willen inplannen. "Ook dat is niet nieuw. Wij pleiten al tijden voor meer zeggenschap over werk- en vrije tijd en modernere arbeidsvoorwaarden.

De bouw moet aantrekkelijk zijn en blijven voor nieuwkomers," aldus Kerstens. Nu zegt slechts een derde van de ondervraagden dat werken in de bouw aantrekkelijk is voor jongeren.

Trots
Ondanks alles zijn werknemers nog altijd buitengewoon trots op hun werk in de bouw. Op de vraag of men trots is om de bouw te werken, antwoordde 80 procent bevestigend, hoewel minder dan in voorgaande jaren. Slechts twaalf procent van de leden zegt de bouw te willen verlaten. Op de stelling 'ik zou mijn kind werken in de bouw aanraden' antwoordt een vijfde van de ondervraagden bevestigend.

© Nationale Bouwgids

17 juli '25 (10:26)

Nederland heeft meer ASML's nodig, zeggen onderzoekers van TNO

Nederland heeft meer ASML's nodig om de innovatie aan te jagen. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling (R&D) lopen al jaren achter op de Europese doelstelling. ASML steekt wel veel geld in innovatie, maar de Veldhovense chipmachinefabrikant geeft meer uit dan de volgende tien bedrijven uit de R&D Top 30. Daarmee is Nederland kwetsbaar, waarschuwen onderzoekers van TNO.

17 juli '25 ( 8:51)

Schiphol: uitspraak rechter lost zonnepanelenprobleem niet op

Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet van de rechter deels verdwijnen. Maar daarmee is het probleem volgens Schiphol niet verholpen. Ook delen van het zonnepark die van de rechter mogen blijven zorgen voor een "onaanvaardbaar veiligheidsrisico", reageert de luchthaven. Schiphol hoopt dat een deze week verstuurd handhavingsverzoek van de ILT-Luchtvaartautoriteit "tot verdere actie zal leiden".

15 juli '25 ( 9:02)

Nederlandse gasproductie daalt, afname op zee neemt af

De Nederlandse gasproductie op land en op zee is vorig jaar opnieuw gedaald. De productiedaling op zee begint wel af te remmen, meldt TNO. Volgens het onderzoeksinstituut is het waarschijnlijk dat de gasproductie de komende jaren stabiliseert.

30 april '25 (12:07)

Raad van State staat meer plannen voor windparken toe

De bouw van meerdere windparken kan doorgaan, oordeelde de Raad van State woensdag. Tegenstanders vonden dat plannen en vergunningen moesten worden ingetrokken, na een uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg in juni 2020. Daar gaat de hoogste bestuursrechter niet in mee.

30 april '25 ( 8:47)

Verkoopprijzen in Nederlandse industrie blijven stijgen

De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen waren in maart gemiddeld 0,4 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. De prijsstijging zette daarmee door na een stijging van 1,4 procent in februari, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

10 april '25 ( 8:37)

Industriële productie blijft groeien in februari

De Nederlandse industrie heeft in februari opnieuw meer geproduceerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was de industriële productie 1 procent hoger dan in februari 2024. Het is de tweede opeenvolgende productiestijging van de industrie, na anderhalf jaar van dalingen.

10 februari '25 ( 8:37)

Opnieuw minder productie in Nederlandse industrie

De Nederlandse industrie heeft in december opnieuw minder geproduceerd dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging de industriële productie met 4,4 procent omlaag op jaarbasis. De Nederlandse industrie kampt al langere tijd met lagere orders en een zwakke bedrijvigheid. Ook in de voorgaande zeventien maanden kromp de productie op jaarbasis.

04 februari '25 ( 8:35)

Nederlandse industrie groeit licht in 2025, verwacht ING

De Nederlandse industrie keert in 2025 na twee moeizame jaren weer terug naar groei, verwachten kenners van ING. Hoewel de verwachte productiegroei van 1 procent niet hoog is, vormt die volgens de bank wel een duidelijke omslag ten opzichte van de 2,5 procent krimp in 2024. De groei wordt onder meer veroorzaakt door de verbeterde koopkracht van consumenten, die dankzij hogere lonen en een afnemende inflatie meer gaan uitgeven.

03 februari '25 ( 9:24)

Zoektocht naar nieuwe klanten voor lng-terminal Eemshaven gestart

EemsEnergyTerminal, de drijvende terminal voor de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in de Groningse Eemshaven, gaat de komende tijd onderzoek doen naar interesse van nieuwe klanten om ook na 2027 in gebruik te blijven. De terminal is voor ieder de helft in handen van Gasunie en Vopak. Een definitief besluit over het operationeel houden van de terminal na 2027 wordt eind dit jaar verwacht.

23 december '24 (16:03)

Overleg over afbouw overheidssteun voor fossiele projecten mislukt, volgens bronnen

Onderhandelingen over een plan van rijke landen om tientallen miljarden dollars aan overheidssteun voor olie- en gasprojecten af te bouwen, zijn mislukt. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De EU, het VK, de VS en andere landen hoopten hierover voor de beëdiging van Donald Trump als president een akkoord te bereiken.