Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Paleis Letse president afgebrand

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 3 min
location_on [xx]km

(Novum/AP) - Het paleis van de Letse president in Riga is door brand grotendeels verwoest. Het vuur ontstond donderdagavond laat onder het dak en verspreidde zich later naar lagere verdiepingen.

Het duurde vijf uur voordat de brandweer het vuur onder controle had. Hoe de brand is ontstaan is onduidelijk. Er is sinds eind vorig jaar een renovatie gaande die drie jaar zou gaan duren. Vanwege de bouwactiviteiten was het kantoor van de president tijdelijk in een ander gebouw ondergebracht. Voor zover bekend is er geen schade ontstaan aan de twintigduizend kunstvoorwerpen die in het paleis zijn ondergebracht. In het gebouw zit namelijk ook het Letse kunstmuseum. Het paleis, in de veertiende eeuw gebouwd als kasteel, is al talloze keren verbouwd.

In 1939 werd het de zetel van het staatshoofd. Na de communistische machtsovername werd de president uit het pand verbannen. De Letse president zit weer sinds 1995 in het gebouw. Het gebouw staat middenin het historische centrum van Riga dat door Unesco als werelderfgoed is bestempeld. De brandweer had grote moeite de brand te bestrijden door verouderde apparatuur. Uit omliggende gemeenten werden extra brandweerlieden opgeroepen. Er werd ook een helikopter gebruikt om de vlammen van bovenaf te kunnen bestrijden. Voor zover bekend is er één brandweerman bedwelmd geraakt door rook. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. De verzekerde waarde van het paleis was 38,5 miljoen euro. De kosten van wederopbouw worden nu geschat op ruim 30 miljoen euro.

17 september '25 (18:44)

Debat over windturbines in Groene Hart Zuid-Holland uitgesteld

De Zuid-Hollandse politiek heeft een debat over de mogelijke komst van tientallen windturbines in het Groene Hart uitgesteld. De Provinciale Staten zouden woensdag het onderzoek bespreken dat het college heeft laten doen naar geschikte locaties voor windturbines. Het onderwerp is echter opnieuw doorgeschoven, omdat een meerderheid van de Staten onder meer wil wachten op een juridische beoordeling van de gevolgde procedure.

17 september '25 (14:35)

Bouwbedrijven 'teleurgesteld' over plannen voor stikstofaanpak

De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.

16 september '25 (14:33)

Energietransport kost huishoudens volgend jaar 25 euro extra

Nederlandse huishoudens betalen in 2026 ongeveer 25 euro per jaar meer voor het transport van elektriciteit en gas. De nettarieven gaan daarmee met 3,4 procent omhoog, maakte de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bekend.

12 september '25 (16:10)

Stikstofcrisis kost Liander 171 miljoen extra voor stroomnet

Netbeheerder Liander verwacht ruim 171 miljoen euro duurder uit te zijn bij werk aan het stroomnet door de stikstofimpasse. Het gaat om extra investeringen die nodig zijn voor bijvoorbeeld hijskranen, graafmachines of vrachtwagens die geen stikstof uitstoten. De regionale netbeheerder voor Gelderland, Flevoland, Friesland en Noord-Holland noemt het "moeilijk te verteren" dat het verzwaren van het elektriciteitsnet extra duur wordt door het uitblijven van een oplossing voor stikstofproblemen.

12 september '25 (16:10)

ACM: aanleg warmtenetten stokt door onduidelijkheid kosten

Woningcorporaties zijn huiverig om over te stappen op warmtenetten omdat het onzeker is of ze betaalbaar zijn voor huurders. Dat constateert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van gesprekken met corporaties.

12 september '25 (10:55)

Steun voor duurzame warmte zolang bedrijfswinsten beperkt blijven

Meer dan de helft van de Nederlanders staat positief tegenover een overstap van aardgas naar duurzame warmte, mits energiebedrijven minimale winst maken en daarover transparant zijn. Dat meldt Energie Beheer Nederland (EBN) op basis van onderzoek door MSG Sustainable Strategies Populytics.

12 september '25 (10:54)

Nederland produceerde meer stroom in eerste halfjaar

De stroomproductie van Nederland is in de eerste helft van dit jaar gestegen vergeleken met een jaar geleden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam de elektriciteitsproductie uit fossiele bronnen toe terwijl de stroomopwekking uit windenergie daalde door minder wind op land en zee.

10 september '25 (11:12)

Industriële productie krimpt met ruim 1 procent

De productie in de Nederlandse industrie is in juli met 1,1 procent gekrompen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in bijna de helft van de industriële sectoren krimp van de productie te zien. In juni was nog sprake van een productiedaling met 0,1 procent op jaarbasis.

08 september '25 (16:59)

Vattenfall Nederland stelt nieuwe topvrouw aan

Energieleverancier Vattenfall Nederland heeft commercieel directeur Cindy Kroon maandag benoemd tot nieuwe hoogste baas. Twee weken geleden werd bekend dat de huidige topman Martijn Hagens overstapt naar concurrent Eneco.

08 september '25 (13:07)

Meer geld beschikbaar voor verduurzaming regionale industrie

Het demissionaire kabinet stelt 17 miljoen euro extra subsidie beschikbaar voor industriebedrijven die willen verduurzamen, maar waarbij dat door hun ligging niet lukt. Dat meldt minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.