Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

EventBridge wint 1e Nationale Duurzaamheidsprijs Staal

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 6 min
location_on [xx]km
De EventBridge, een mobiele, snel en eenvoudig in elkaar te zetten tijdelijke voetgangersbrug, heeft de Nationale Duurzaamheidsprijs Staal 2014 gewonnen. Die werd donderdagavond 2 oktober voor het eerst uitgereikt tijdens de Nationale Staalbouwdag in Katwijk aan Zee. De innovatieve Nederlandse uitvinding was de eerste in de geschiedenis van de Nationale Staalprijs die in twee categorieën was genomineerd: duurzaamheid en infrastructuur. Volgens de jury levert de EventBridge het bewijs dat duurzaamheid ook financieel rendabel kan zijn.

De mobiele brug wordt steeds vaker gebruikt bij evenementen, wegopbrekingen en andere situaties waarbij grote groepen voetgangers een drukke weg moeten oversteken. Daarvoor biedt de EventBridge een simpele en veilige oplossing. Twee tot drie personen kunnen de brug met één vrachtwagen vervoeren, in drie uur tijd opbouwen en met behulp van een kraan op zijn plaats zetten en afstellen. Dat scheelt veel tijd en transport in vergelijking met bestaande methoden voor tijdelijke bruggen, waarvoor diverse vrachtwagens en veel meer personeel nodig zijn. De stalen brug kan de zwaarste stormen doorstaan en minstens 10.000 personen per uur dragen.

De EventBridge is dit jaar al ingezet tijdens het WK veldrijden in Hoogerheide, het DGTL festival in Amsterdam, de Planet Run in Katwijk en de Autoweek Live in Lelystad. Deze maand gaat hij dienst doen tijdens de Halloween Fright Nights in Walibi Holland en in Gulpen houdt hij het historisch centrum bereikbaar voor toeristen tijdens wegopbrekingen.

De Nationale Staalprijs bestaat sinds 1971 en werd voor de twintigste keer door Bouwen met Staal uitgeschreven. Er deden dit keer 103 projecten mee, waarvan er 52 meedongen naar de nieuwe categorieoverstijgende Nationale Duurzaamheidsprijs Staal. Die werd gewonnen door de EventBridge uit Eindhoven.

Volgens de jury komen in dit systeem voor tijdelijke bruggen de diverse duurzame mogelijkheden en kwaliteiten van het materiaal staal tot wasdom: gewichtsreductie, materiaalbesparing, demontabiliteit, bouwafvalbeperking, herbruikbaarheid en lange economische levensduur. 'Daarnaast levert het systeem winst op in transport en bouwtijd en daarmee in de kosten. Het bewijs dat duurzaamheid tevens financieel rendabel kan zijn. Waarom is dit niet eerder bedacht?', aldus de jury.

Uitvinder Frank de Groof was drie jaar bezig om samen met ingenieursbureau Movares de EventBridge te ontwikkelen. Hij kreeg voor alle onderdelen van de brug patent. 'De EventBridge lijkt het ei van Columbus, maar niemand heeft er ooit aan gedacht," stelt De Groof. ,,Dat we nu gewonnen hebben is de kroon op ons werk. Het heeft bloed, zweet en tranen gekost, maar we zijn nu verschrikkelijk trots.'

De brug kan met één vrachtwagen worden getransporteerd. Het bruglichaam heeft de afmetingen van een zeecontainer en kan wegen tot veertien meter breed overspannen. De twee trappen aan weerskanten kunnen zowel dwars of in verlengde van de brug worden geplaatst. Als één brug niet voldoet, kunnen er twee of meer bruggen naast of achter elkaar worden gebouwd. Bovendien kan de brug bespannen worden met zeilen, bijvoorbeeld voor reclamedoeleinden. Een voordeel is ook dat de brug naast de beoogde locatie kan worden opgebouwd.

© Nationale Bouwgids

17 september '25 (18:44)

Debat over windturbines in Groene Hart Zuid-Holland uitgesteld

De Zuid-Hollandse politiek heeft een debat over de mogelijke komst van tientallen windturbines in het Groene Hart uitgesteld. De Provinciale Staten zouden woensdag het onderzoek bespreken dat het college heeft laten doen naar geschikte locaties voor windturbines. Het onderwerp is echter opnieuw doorgeschoven, omdat een meerderheid van de Staten onder meer wil wachten op een juridische beoordeling van de gevolgde procedure.

17 september '25 (14:35)

Bouwbedrijven 'teleurgesteld' over plannen voor stikstofaanpak

De bouwsector vindt het "teleurstellend" dat de aangekondigde 2,6 miljard euro die het demissionaire kabinet uittrekt voor het aanpakken van de stikstofproblemen "in feite slechts eerder toegezegde middelen in een nieuw jasje" zijn. De stikstofproblemen oplossen is cruciaal voor de bouw en infra, benadrukt brancheorganisatie Bouwend Nederland.

16 september '25 (14:33)

Energietransport kost huishoudens volgend jaar 25 euro extra

Nederlandse huishoudens betalen in 2026 ongeveer 25 euro per jaar meer voor het transport van elektriciteit en gas. De nettarieven gaan daarmee met 3,4 procent omhoog, maakte de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bekend.

12 september '25 (16:10)

Stikstofcrisis kost Liander 171 miljoen extra voor stroomnet

Netbeheerder Liander verwacht ruim 171 miljoen euro duurder uit te zijn bij werk aan het stroomnet door de stikstofimpasse. Het gaat om extra investeringen die nodig zijn voor bijvoorbeeld hijskranen, graafmachines of vrachtwagens die geen stikstof uitstoten. De regionale netbeheerder voor Gelderland, Flevoland, Friesland en Noord-Holland noemt het "moeilijk te verteren" dat het verzwaren van het elektriciteitsnet extra duur wordt door het uitblijven van een oplossing voor stikstofproblemen.

12 september '25 (16:10)

ACM: aanleg warmtenetten stokt door onduidelijkheid kosten

Woningcorporaties zijn huiverig om over te stappen op warmtenetten omdat het onzeker is of ze betaalbaar zijn voor huurders. Dat constateert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van gesprekken met corporaties.

12 september '25 (10:55)

Steun voor duurzame warmte zolang bedrijfswinsten beperkt blijven

Meer dan de helft van de Nederlanders staat positief tegenover een overstap van aardgas naar duurzame warmte, mits energiebedrijven minimale winst maken en daarover transparant zijn. Dat meldt Energie Beheer Nederland (EBN) op basis van onderzoek door MSG Sustainable Strategies Populytics.

12 september '25 (10:54)

Nederland produceerde meer stroom in eerste halfjaar

De stroomproductie van Nederland is in de eerste helft van dit jaar gestegen vergeleken met een jaar geleden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) nam de elektriciteitsproductie uit fossiele bronnen toe terwijl de stroomopwekking uit windenergie daalde door minder wind op land en zee.

10 september '25 (11:12)

Industriële productie krimpt met ruim 1 procent

De productie in de Nederlandse industrie is in juli met 1,1 procent gekrompen in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het CBS was in bijna de helft van de industriële sectoren krimp van de productie te zien. In juni was nog sprake van een productiedaling met 0,1 procent op jaarbasis.

08 september '25 (16:59)

Vattenfall Nederland stelt nieuwe topvrouw aan

Energieleverancier Vattenfall Nederland heeft commercieel directeur Cindy Kroon maandag benoemd tot nieuwe hoogste baas. Twee weken geleden werd bekend dat de huidige topman Martijn Hagens overstapt naar concurrent Eneco.

08 september '25 (13:07)

Meer geld beschikbaar voor verduurzaming regionale industrie

Het demissionaire kabinet stelt 17 miljoen euro extra subsidie beschikbaar voor industriebedrijven die willen verduurzamen, maar waarbij dat door hun ligging niet lukt. Dat meldt minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) aan de Tweede Kamer.