Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Maxime Verhagen: bestempel de bouw als topsector

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 5 min
location_on [xx]km
Een nieuw kabinet moet de bouw als topsector gaan zien. Daarvoor pleit Maxime Verhagen, voorzitter van Bouwend Nederland, in een gesprek met het ANP. Volgens de branchevoorman levert juist de bouw- en infrasector een "belangrijke bijdrage" aan het herstel van de economie en werkgelegenheid. Daar is "doortastend beleid" voor nodig, maar ook "forse investeringen".

Voor de bouw zijn continuïteit en standaardisatie belangrijk, legt de oud-CDA-politicus uit. "Er moeten maatregelen komen om grootschalig industrieel geprefabriceerd te kunnen gaan bouwen." Voor het bijbouwen van 1 miljoen huizen de komende tien jaar moet het beleid niet telkens veranderen. "Op pieken en dalen kunnen aannemers niet inspelen." Overheden kunnen daar een belangrijke rol in spelen door procedures te versnellen en te zorgen voor voldoende bouwlocaties, denkt Verhagen.

Een nieuw kabinet moet zich daarnaast los van de stikstofcrisis richten op voldoende woningen en duurzaamheid, maar ook investeren in infrastructuur voor de bereikbaarheid en zorgen voor meer aandacht voor techniek in het onderwijs. Dat betoogt Verhagen ook in een brief aan informateur Mariëtte Hamer. Verder wil hij graag een minister voor wonen, ruimte en leefomgeving.

Duurzaamheid

Wat betreft duurzaamheid hoopt Verhagen dat een kabinet geen aanvullende eisen gaat stellen bovenop de wettelijke eisen uit het Bouwbesluit. Dat voorkomt te ambitieuze of onrealistische eisen van gemeenten en dat bouwen onnodig duur wordt. "Stel dezelfde eisen over de hele linie." Daarnaast pleit hij er al enkele jaren voor dat er meer gegund wordt op duurzaamheid en dat emissieloos bouwen gestimuleerd wordt in overheidsaanbestedingen.

Afvalverwerkingsbedrijf Renewi pleitte onlangs voor normen voor circulariteit vanuit de overheid. Daarmee zou de overgang naar hergebruik van materialen versneld kunnen worden. Ook Verhagen vindt dat een goed idee. "Twee jaar geleden lanceerde toenmalig staatssecretaris Stientje van Veldhoven een voorstel voor de circulaire economie, maar er is nog altijd geen norm. De Tweede Kamer moet zich ook realiseren dat als je extra eisen stelt, je daarvoor moet betalen. Een energieneutrale woning kost meer om te maken. De gedachte dat we de doelen van Parijs halen zonder te investeren, daar moeten we vanaf."

Daarnaast waarschuwde Verhagen onlangs al voor problemen in de infrasector. Daar droogt het werk op, omdat het geld volgens de voorman vanuit de overheid opdroogt. Dat leidt op termijn tot een tekort aan tienduizenden banen, zei hij, terwijl we die mensen hard nodig hebben "om onszelf uit de coronacrisis te investeren".

Door: ANP

30 april '25 (12:07)

Raad van State staat meer plannen voor windparken toe

De bouw van meerdere windparken kan doorgaan, oordeelde de Raad van State woensdag. Tegenstanders vonden dat plannen en vergunningen moesten worden ingetrokken, na een uitspraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg in juni 2020. Daar gaat de hoogste bestuursrechter niet in mee.

30 april '25 ( 8:47)

Verkoopprijzen in Nederlandse industrie blijven stijgen

De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen waren in maart gemiddeld 0,4 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. De prijsstijging zette daarmee door na een stijging van 1,4 procent in februari, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

10 april '25 ( 8:37)

Industriële productie blijft groeien in februari

De Nederlandse industrie heeft in februari opnieuw meer geproduceerd. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was de industriële productie 1 procent hoger dan in februari 2024. Het is de tweede opeenvolgende productiestijging van de industrie, na anderhalf jaar van dalingen.

10 februari '25 ( 8:37)

Opnieuw minder productie in Nederlandse industrie

De Nederlandse industrie heeft in december opnieuw minder geproduceerd dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging de industriële productie met 4,4 procent omlaag op jaarbasis. De Nederlandse industrie kampt al langere tijd met lagere orders en een zwakke bedrijvigheid. Ook in de voorgaande zeventien maanden kromp de productie op jaarbasis.

04 februari '25 ( 8:35)

Nederlandse industrie groeit licht in 2025, verwacht ING

De Nederlandse industrie keert in 2025 na twee moeizame jaren weer terug naar groei, verwachten kenners van ING. Hoewel de verwachte productiegroei van 1 procent niet hoog is, vormt die volgens de bank wel een duidelijke omslag ten opzichte van de 2,5 procent krimp in 2024. De groei wordt onder meer veroorzaakt door de verbeterde koopkracht van consumenten, die dankzij hogere lonen en een afnemende inflatie meer gaan uitgeven.

03 februari '25 ( 9:24)

Zoektocht naar nieuwe klanten voor lng-terminal Eemshaven gestart

EemsEnergyTerminal, de drijvende terminal voor de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) in de Groningse Eemshaven, gaat de komende tijd onderzoek doen naar interesse van nieuwe klanten om ook na 2027 in gebruik te blijven. De terminal is voor ieder de helft in handen van Gasunie en Vopak. Een definitief besluit over het operationeel houden van de terminal na 2027 wordt eind dit jaar verwacht.

23 december '24 (16:03)

Overleg over afbouw overheidssteun voor fossiele projecten mislukt, volgens bronnen

Onderhandelingen over een plan van rijke landen om tientallen miljarden dollars aan overheidssteun voor olie- en gasprojecten af te bouwen, zijn mislukt. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De EU, het VK, de VS en andere landen hoopten hierover voor de beëdiging van Donald Trump als president een akkoord te bereiken.

20 december '24 (10:48)

Kabinet reserveert 70 miljoen euro extra voor ombouw kantoren

Het kabinet trekt 70 miljoen euro extra uit voor het transformeren van bijvoorbeeld kantoorpanden naar woningen, meldt woonminister Mona Keijzer. Het bedrag is beschikbaar tot en met 2032 en moet ongeveer 35.000 extra woningen opleveren.

12 december '24 ( 9:02)

Meer bedrijfsfaillissementen in november

Het aantal faillissementen is in november weer toegenomen, na een daling in oktober. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vorige maand negentien bedrijven meer failliet verklaard dan in oktober. Dat is een stijging van 6 procent. De trend van het aantal faillissementen is volgens het CBS al ruim twee jaar stijgend. In de eerste elf maanden van 2024 zijn ongeveer een derde meer bedrijven failliet verklaard dan in dezelfde periode een jaar eerder.

10 december '24 (10:19)

Opnieuw lagere productie in Nederlandse industrie

De productie van de Nederlandse industrie is in oktober met 2,5 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook in de voorgaande vijftien maanden kromp de productie op jaarbasis door lagere orders en een zwakkere bedrijvigheid. De krimp was wel iets kleiner dan in september.