Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Volop werk in de bouw, maar ook problemen

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 6 min
location_on [xx]km
Volop werk in de bouw, maar ook problemen
De bouwsector in Nederland heeft het druk met een grote vraag en goedgevulde orderboeken. Maar er zijn ook problemen, waaronder gebrek aan personeel en materiaal. Ook zijn er moeilijkheden bij het verkrijgen van bouwvergunningen, mede vanwege de stikstofproblematiek. Verder is er grote schaarste aan beschikbare bouwgrond, terwijl er de komende tien jaar wel bijna een miljoen nieuwe woningen bij moeten komen en veel werk moet worden gemaakt van verduurzaming. Zaterdag is het de Dag van de Bouw.

"De vraag in de bouw zit de komende jaren wel goed. Er moeten veel nieuwe woningen worden gebouwd en verduurzaamd. Ook is er veel werk voor infrastructuur, net als in de logistiek", zegt Maurice van Sante, sectoreconoom bouw bij ING Research. "De aanbodkant wordt lastiger. De bouwsector kampt met personeelstekorten waardoor projecten vertraging oplopen. Maar het grootste obstakel zijn de bouwvergunningen. Dat is de grootste bottleneck om de woningbouw op gang te krijgen. Maar meer woningen zijn juist heel belangrijk voor het welzijn van mensen."

Bouweconoom Casper Wolf van ABN AMRO zegt dat het personeelstekort eigenlijk al jaren speelt. "Vooral aan installateurs is er een groot gebrek. Maar ook de gestegen materiaalkosten zijn moeilijk, vooral voor staal en hout." Dat komt door tekorten als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Wolf wijst verder op de stikstofproblematiek. "Het blijkt steeds toch niet mogelijk om oplossingen te vinden voor de stikstofkwestie. Verder is het belangrijk waar nog gebouwd kan worden. Maar ook is het nodig keuzes te maken: woningen, windmolens of nog andere invulling."

Meer sturing

Hans-Hugo Smit, bouwanalist van Rabobank, zegt dat er meer sturing vanuit het Rijk moet komen. "Er is nu een minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, dat is al heel mooi. Voor een hogere woningproductie moet er slimmer en sneller gebouwd worden, bijvoorbeeld met geprefabriceerde woningen. Ook digitalisering en robotisering laten bouwprocessen soepeler verlopen, met minder mensen. Dat is nu een voordeel vanwege de personeelskrapte." Volgens hem hebben veel gemeenten koudwatervrees als het prefab betreft. "Er is een soort angst dat dan eenheidsworst ontstaat, met minder kwaliteit. Maar die prefabwoningen zijn heel hoogwaardig. Het uitgangspunt moet zijn hoe kan met prefab zo hoog mogelijke kwaliteit en variatie worden geboden."

Deze week werd nog bekend dat er een nieuwe cao is afgesproken voor de ruim 110.000 werknemers in de bouw en infra. De lonen stijgen met 5 procent, de hoogste loonsverhoging ooit. Daardoor moet de bouwsector aantrekkelijker worden. Smit stelt dat hogere lonen kunnen helpen bij het aantrekken van extra bouwvakkers. "Maar het moet vooral leuk zijn voor mensen om bij te dragen aan de ontwikkeling van Nederland. Daar kan je veel voldoening uit halen, maar dat verdient ook waardering."

Door: ANP

27 juni '25 (11:23)

Aantal vergunningen voor nieuwbouw daalt

Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald tot 33.000, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. In dezelfde periode vorig jaar werden voor de bouw van 38.000 nieuwe woningen vergunningen afgegeven.

19 juni '25 ( 8:45)

Werkloosheid in Nederland stabiel op 3,8 procent

De werkloosheid in Nederland is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in april. Gemiddeld daalde het aantal werklozen de afgelopen drie maanden licht, met 2000 per maand.

19 juni '25 ( 8:20)

WOZ-waarde woningen stijgt dit jaar met 5 procent gemiddeld

De gemiddelde WOZ-waarde van een Nederlandse woning bedraagt dit jaar 398.000 euro. Dat is 5 procent hoger dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die stijging is groter dan in 2024, maar fors kleiner dan in de jaren daarvoor. De WOZ-waarde is volgens het statistiekbureau het sterkst toegenomen in de Zuid-Hollandse gemeente Leidschendam-Voorburg.

13 juni '25 ( 8:36)

Keijzer selecteert 24 locaties voor versnelling woningbouw

Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft 24 nieuwe gebieden aangewezen waar ze haast wil maken met woningbouw. Door zich te bemoeien met projecten in deze gebieden hoopt ze 'doorbraken' te forceren, waardoor deze sneller worden afgerond dan de gebruikelijke zeven tot tien jaar.

23 mei '25 ( 9:26)

Groter deel van inkomen jongeren gaat naar private huurwoning

Jongeren zijn de afgelopen jaren steeds vaker in een private huurwoning gaan wonen en zien een groter deel van hun inkomen opgaan aan de huur. Dat komt doordat een sociale huurwoning of koopwoning vinden voor hen steeds moeilijker is geworden door het huizentekort. Ook zijn de huren op de private markt harder gestegen dan de inkomens van jongeren, meldt ING na onderzoek.

22 mei '25 ( 6:43)

Koopwoningen in april ruim 10 procent duurder dan een jaar eerder

De prijzen van bestaande koopwoningen lagen in april gemiddeld 10,2 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van nieuwe cijfers. Gemiddeld kostte een woning 472.054 euro.

14 mei '25 ( 8:28)

Vergunningen voor tijdelijke woningen stijgen fors in 2023

Om het woningtekort tegen te gaan komen er in Nederland steeds meer tijdelijke huizen bij, zoals containerwoningen, kant-en-klare flexhuizen of kantoren die zijn omgebouwd tot tijdelijke studio's. Vorig jaar is voor meer dan 6000 van deze woningen een vergunning verstrekt. Dit zijn bijna drie keer zo veel als in 2020, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgezocht. In 2023 ging het nog om ruim 4000 vergunningen.

30 april '25 ( 9:42)

Branche vreest hogere afvalheffing voor Nederlanders

Nederlanders gaan meer afvalstoffenheffing betalen doordat de CO2-heffing voor verbrandingsinstallaties wordt verhoogd. Hiervoor vreest de Koninklijke Nederlandse vereniging voor afval- en reinigingsdiensten (NVRD).

30 april '25 ( 8:32)

Nederlandse huizenmarkt relatief betaalbaar binnen EU, aldus ABN AMRO

De Nederlandse huizenmarkt is relatief betaalbaar vergeleken met andere Europese landen, meldt ABN AMRO in de Woningmarktmonitor. De huizenprijzen in Nederland zijn de afgelopen twintig jaar sterk gestegen en de betaalbaarheid van woningen is verslechterd, maar niet zo uitzonderlijk sterk als in andere EU-landen. Volgens woningmarkteconoom Mike Langen is Nederland ondanks de problemen een van de betaalbaardere koopmarkten in de EU.

15 april '25 ( 8:32)

TNO: meertaligheid leidt het vaakst tot misverstanden in bouw en landbouw

Meertaligheid op de werkvloer leidt het vaakst tot misverstanden in de bouw, landbouw en industrie. Dat meldt TNO op basis van de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden, die het onderzoeksinstituut heeft uitgevoerd samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).