Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Jetten wil omstreden energieverdrag desnoods opzeggen als claimoptie blijft

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 3 min
location_on [xx]km
Jetten wil omstreden energieverdrag desnoods opzeggen als claimoptie blijft
Als het omstreden energieverdrag ECT niet beter wordt, is minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) "bereid daar consequenties aan te verbinden". Over een update van het verdrag wordt onderhandeld. Als het energiebedrijven opties blijft bieden om de Staat aan te klagen, dan "zijn we verkeerd bezig", zei Jetten tijdens een Kamerdebat. Het verdrag opzeggen heeft wel "vooral zin als we het als EU gezamenlijk doen", voegde hij eraan toe. Want als de EU als blok in het verdrag blijft, blijft het ook hier gewoon rechtsgeldig.

Een meerderheid van de Tweede Kamer maakte eerder al duidelijk van het zogeheten Energy Charter Treaty (ECT) af te willen. Het verdrag is onder meer gebruikt door de energiebedrijven Uniper en RWE om miljardenclaims tegen de Nederlandse overheid in te dienen. De bedrijven hopen op een hoge schadevergoeding omdat ze hun kolencentrales versneld moeten sluiten: volgens de wet mag vanaf 2030 geen steenkool meer worden gebruikt om stroom op te wekken omdat daar veel CO2-uitstoot van komt. De centrales zouden technisch gezien langer mee kunnen.

Jetten noemde het "bizarre claims van kolenbedrijven die helemaal niet hun verantwoordelijkheid hebben genomen". Een Duitse rechtbank verwierp onlangs de schadeclaims van Uniper en RWE, maar in Nederland loopt ook nog een zaak. In totaal is daar tot 2,4 miljard euro mee gemoeid.

Irritatie

Jetten liet voor de zomer weten dat hij niet tevreden was over de voortgang van de onderhandelingen. Als dat zo blijft, dan "kun je overwegen eruit te stappen", zei hij tegen de Kamer. Partij voor de Dieren en GroenLinks vonden dat te voorzichtig. "Ik zit me mateloos te irriteren aan de minister die 'ik sluit niets uit' zegt", reageerde Suzanne Kröger (GroenLinks). "Daar komen we er gewoon niet meer mee."

Twaalf organisaties, waaronder Urgenda, Milieudefensie en FNV, vroegen het kabinet afgelopen week ook het ECT op te zeggen. Ze noemen het "een grote hindernis" bij het behalen van klimaatdoelen.

Door: ANP

18 september '25 (10:56)

Aandeel buitenlandse kopers op de woningmarkt verdubbeld

Het aandeel internationale kopers op de Nederlandse huizenmarkt is in de afgelopen vijf jaar verdubbeld. Zij kopen nu vaker een woning dan dat zij huren, vanwege de hoge huren en het krappe aanbod. Dit meldt dochteronderneming brainbay van makelaarsvereniging NVM gespecialiseerd in vastgoeddata.

17 september '25 ( 9:35)

Woonbond: huurders krijgen geen compensatie voor gestegen woonlasten in miljoenennota

De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.

15 september '25 ( 8:41)

Woningzoekenden zien woningmarkt als belangrijkste verkiezingsthema

De helft van de woningzoekende Nederlanders vindt de woningmarkt het belangrijkste thema bij de komende verkiezingen. Dat komt naar voren uit onderzoek van hypotheekadviesketen De Hypotheker in samenwerking met BNR Nieuwsradio. De woningzoekenden hebben veel zorgen over de stijgende woningprijzen, het tekort aan woningen en de concurrentie op de huizenmarkt. Verder heeft bijna driekwart van de ondervraagden er geen vertrouwen in dat de overheid zal slagen in de ambitie om tot 2030 jaarlijks 100.000 nieuwe huizen te bouwen.

11 september '25 (11:23)

Kadaster: meer hypotheken afgesloten door Nederlanders

Het aantal afgesloten hypotheken in Nederland is in de eerste zes maanden van dit jaar flink gestegen. Nederlandse huizenkopers sloten ruim een vijfde meer hypotheken af dan in dezelfde periode een jaar geleden, meldt het Kadaster.

05 september '25 ( 9:29)

Huurprijzen woningen fors gestegen in juli

Het huren van een woning was in juli gemiddeld 4,9 procent duurder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die prijsstijging was minder sterk dan in juli vorig jaar, toen de huren het meest stegen in ruim dertig jaar. Desondanks gaat het om een forse stap in vergelijking met voorgaande jaren. Vooral het huren van een sociale huurwoning bij woningcorporaties werd duurder.

03 september '25 ( 9:03)

D66 stelt stad voor in nieuwe polder tussen Amsterdam en Almere

In het IJmeer tussen Amsterdam en Almere verrijst als het aan D66 ligt een volledig nieuwe stad waar 126.000 mensen kunnen wonen. Daarvoor moet een gebied van 2500 hectare worden ingepolderd. De kosten raamt de partij op zo'n 20 miljard euro. Het is een van de plannen uit het verkiezingsprogramma dat D66 deze week presenteert.

02 september '25 ( 8:19)

Nationaal Warmtefonds krijgt 200 miljoen euro van ING en Rabobank

De ING en Rabobank stellen elk 100 miljoen euro beschikbaar aan het Nationaal Warmtefonds. Het fonds verwacht dat de bijdrage 12.500 huishoudens helpt bij het energiezuiniger maken van hun woning. Met een lening kunnen ze bijvoorbeeld een warmtepomp aanschaffen of hun vloeren isoleren.

01 september '25 ( 8:53)

Meer hypotheekaanvragen, vooral voor verbouwingen

Mensen hebben in augustus meer hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Vooral huizenbezitters die hun woning wilden verbouwen deden dit vaker.

28 augustus '25 ( 9:57)

Nog steeds veel huurwoningen verkocht, tekort huurhuizen loopt op

De verkoopgolf van huurwoningen door investeerders hield in het tweede kwartaal aan, waardoor het tekort aan huizen voor potentiële huurders verder opliep. Volgens het Kadaster verkochten beleggers in het afgelopen kwartaal bijna 16.400 woningen. Dat is ruim 42 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar.

28 augustus '25 ( 8:30)

Impact verdwijnen hypotheekrenteaftrek op huizenbezitter 'valt mee', aldus financieel dienstverlener

Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.