Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add

40 procent van de huizenkopers was eind vorig jaar starter

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 4 min
Vier op de tien huizenkopers van een bestaande woning waren eind vorig jaar starter op de woningmarkt, iets meer dan een jaar eerder. De stijging kwam vooral omdat er minder doorstromers waren. De huizenprijzen waren in het laatste kwartaal van vorig jaar gezakt vergeleken met de maanden daarvoor maar wel hoger vergeleken met eind 2021, blijkt uit cijfers over de woningmarkt van het Kadaster.

De prijzen voor een bestaande woning waren eind vorig jaar 5,1 procent hoger dan een jaar eerder. Vergeleken met het derde kwartaal van 2022 werden huizen 2,4 procent goedkoper.

Het aandeel starters nam in een jaar tijd met 2 procentpunt toe tot 40 procent aan het einde van vorig jaar. In grote steden lag dat percentage hoger, daar was bijna de helft van alle huizenkopers een starter. Volgens het Kadaster komt dat omdat jongeren daar vaker naar een huis zoeken in plaats van in een kleinere stad of dorp. Ter vergelijking, in kleinere gemeenten was een op de drie huizenkopers een starter.

Meer kans

Doorstromers lieten het vorig jaar vooral afweten vanwege onzekerheden door bijvoorbeeld de gestegen energieprijzen en een laag consumentenvertrouwen. Volgens het Kadaster hadden jonge starters daarentegen nog wel de behoefte om te verhuizen. Daarbij speelde mee dat jonge huizenkopers vanaf januari 2022 geen overdrachtsbelasting meer hoeven te betalen, voor doorstromers is deze belasting 2 procent van de prijs.

Ook hadden starters meer kans op een woning omdat er minder huizen werden verkocht en huizen goedkoper waren. Eind vorig jaar wisselden ruim 51.000 woningen van eigenaar, 3 procent minder dan een jaar eerder. In Zuid-Holland was de daling in het aantal verkopen met 9 procent het grootst. Het minst sterk daalde het aantal verkopen in Gelderland, waar 5,4 procent minder woningen van eigenaar veranderde.

De prijzen voor een bestaande koopwoning dalen sinds augustus vorig jaar. Vooral in Noord-Holland, Zuidwest-Friesland en Noordoost-Gelderland werden huizen goedkoper. Van de vier grootste steden daalden de woningprijzen het hardst in Utrecht, huizen waren daar 6,3 procent goedkoper dan een kwartaal eerder. Alleen in Rotterdam was de daling met 1,7 procent lager dan het landelijk gemiddelde van 2,4 procent prijsverlaging.

Door: ANP

07 juni '23 (11:14)

Kansen voor extra woningen en voorzieningen in Buitenveldert

Uit een verkenning door het dagelijks bestuur van het stadsdeel Zuid in Amsterdam blijkt dat er in Buitenveldert kansen zijn voor het realiseren van extra woningen en voorzieningen. De wijk kan zo deze eeuw uitgroeien tot een aantrekkelijk woon- en werkgebied. Dit meldt de gemeente Amsterdam.

06 juni '23 ( 6:08)

Explosie bij woning in Rotterdam

Bij een portiek aan de Eric Kropstraat in Rotterdam is in de nacht van maandag op dinsdag even voor 03.45 uur een explosie geweest. Volgens de politie is er niemand gewond geraakt bij de ontploffing in de wijk Feijenoord. Rond hetzelfde tijdstip hoorden buurtbewoners volgens de politie ook een knal bij een bedrijfspand in de Joost van Geelstraat, in de wijk Delfshaven. Daar brak een klein brandje uit, maar waren ook geen slachtoffers.

05 juni '23 (13:23)

Na brand zeker 20 appartementen onbewoonbaar in Amsterdam

Zeker twintig appartementen van het complex in Amsterdam waar dit weekend een grote brand was zijn mogelijk nog drie jaar onbewoonbaar, zegt een woordvoerder van Vesteda, de verhuurder en eigenaar van het appartementencomplex. Volgens hem zijn de meeste woningen op de bovenste drie verdiepingen uitgebrand. Die appartementen moeten worden hersteld.

05 juni '23 (12:08)

Voor het eerst minder energie uit biomassa dan zonnepanelen

In mei is voor het eerst meer energie geproduceerd door zonnepanelen dan uit biomassa. Dat was in Nederland nog nooit gebeurd, meldt energieopwek.nl, dat de duurzame energieproductie continu volgt. Van de totale hoeveelheid hernieuwbare energie die de afgelopen maand werd opgewekt, kwam 39 procent van zonnepanelen.

04 juni '23 ( 8:38)

Koninklijke erkenning voor bouwconcern Heijmans

Bouwconcern Heijmans heeft ter ere van zijn 100-jarige bestaan het predicaat Koninklijk ontvangen. Dat is zaterdagavond tijdens een jubileumfeest bekendgemaakt in het bijzijn van 7500 medewerkers van het bedrijf.

02 juni '23 (15:53)

Almere net op tijd met plan van aanpak voor huisvesting statushouders

De gemeente Almere heeft het plan van aanpak voor de huisvesting van statushouders net op tijd klaar. Vrijdag liep een ultimatum van de provincie Flevoland af. Volgens een woordvoerster van de gemeente heeft Almere de plannen om nog dit jaar zo'n 550 statushouders te huisvesten op de deadline-dag opgestuurd naar de provincie en de gemeenteraad.

01 juni '23 ( 6:08)

Interesse schaarse huurwoningen stijgt volgens woningplatform

Woningzoekers verdringen zich steeds meer rond de huurwoningen in de vrije sector die beschikbaar zijn, maakt woonplatform Pararius op uit eigen cijfers. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen per vrijkomende huurwoning gemiddeld 33 aanvragen voor een bezichtiging of informatie over een woning binnen, terwijl dat twee jaar eerder nog maar acht aanvragen waren. Volgens Pararius-directeur Jasper de Groot hangt die toename samen met een afname van het aantal beschikbare huurwoningen in grote steden.

31 mei '23 (11:38)

Meer omzet moederbedrijf Gamma en Karwei door duurzame klusser

Klussers die vanwege de hoge energieprijzen hun huis wilden isoleren, hebben gezorgd voor meer verkopen bij het moederbedrijf van doe-het-zelfwinkels Gamma en Karwei. Maar Intergamma, zoals dat moederbedrijf heet, had vorig jaar zelf weer last van gestegen inkoopprijzen van bouwmaterialen als gevolg van de oorlog in Oekraïne.

30 mei '23 ( 9:55)

Meer energiezuinige woningen in Deventer gebouwd

Samen met woonbedrijf ieder1 gaat de gemeente Deventer het Ludgeruskwartier vernieuwen, inclusief de Roelandflatlocatie en omgeving. Daarvoor hebben beide organisaties een intentieovereenkomst getekend. Oude woningen worden vervangen door meer – energiezuinige – nieuwbouwwoningen en de openbare ruimte krijgt een nieuwe inrichting. Dat meldt de gemeente Deventer.

30 mei '23 ( 9:51)

Turbolocaties aangewezen in gemeente Lelystad

De gemeente Lelystad wil achterblijvende woningbouw aanpakken én meer inwoners. Daartoe heeft zij vier zogenoemde turbolocaties aangewezen. Daar worden binnenkort versneld verschillende typen woningen gebouwd. Dat meldt Omroep Flevoland.