Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

'Kabinet moet ingrijpen na enquêterapport'

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 5 min
location_on [xx]km
'Kabinet moet ingrijpen na enquêterapport'
Organisaties die de belangen van Groningers uit het aardbevingsgebied behartigen, verwachten vernietigende conclusies van de parlementaire enquêtecommissie die het Groningse gasdossier heeft onderzocht. Belangrijk is vooral dat het kabinet in actie komt en aan de slag gaat met de aanbevelingen uit het rapport. Verbetering van de versterkingsoperatie en schadeafhandeling is "haast een voorwaarde", zegt voorzitter Coert Fossen van de Groninger Bodem Beweging.

"Het moet wel concreet worden", voegt Fossen toe. "Met woorden alleen zal Groningen niet tevreden zijn." Dat vindt ook Jan Wigboldus, voorzitter van het Groninger Gasberaad. Het kabinet moet volgens hem "geld steken in projecten die Groningen vooruit helpen. En wat meer vertrouwen hebben in de mensen die er wonen." Fossen voegt toe dat erkenning nodig is van het leed van Groningers. "En erkenning houdt ook in: een stukje compensatie."

Politieke consequenties, zoals het vallen van het kabinet of het opstappen van bewindspersonen, is volgens Fossen allesbehalve nodig. "Sterker nog, wij vinden eigenlijk: dat politieke theater, doe dat vooral niet in dit geval." Dat zou de zaken alleen maar vertragen, denkt de voorzitter van de Groninger Bodem Beweging. "Laat het huidige kabinet de zaak nou maar oplossen." Het liefst ziet hij dat het kabinet als geste besluit om de gaskraan toch dit najaar al helemaal dicht te draaien.

Openbare verhoren

Op vrijdag 24 februari komt de enquêtecommissie met haar rapport, gebaseerd op onderzoek achter de schermen en openbare verhoren die tussen juni en oktober vorig jaar zijn gehouden. Beide Groningers hebben met gemengde gevoelens een groot deel van de verhoren gevolgd. Enerzijds waren sommige verhoren bij vlagen zeer emotioneel, anderzijds bevestigden de gesprekken met betrokkenen en deskundigen wat Groningers al lange tijd zeggen. "Het maakte duidelijk hoe lang en hoe diep dit ingrijpt in het leven van mensen", zegt Fossen. Wigboldus: "De rest van Nederland heeft nu ook eens onafhankelijk kunnen ervaren hoe het hier geweest is."

De openbare verhoren maakten ook pijnlijk duidelijk hoe Groningen decennialang door Den Haag is behandeld. "Hier is een bodemschat en hier zijn honderden miljarden verdiend. En dan ga je met mensen om alsof ze criminelen zijn", zegt Wigboldus. Ook Fossen benadrukt dat "hier een gigantische schat uit de bodem is weggehaald, en slechts een procent is weer in Groningen geïnvesteerd". Dat geeft inwoners volgens hem het gevoel er niet bij te horen. "Zijn wij een soort kolonie?"

Door: ANP

11 september '25 (11:23)

Kadaster: meer hypotheken afgesloten door Nederlanders

Het aantal afgesloten hypotheken in Nederland is in de eerste zes maanden van dit jaar flink gestegen. Nederlandse huizenkopers sloten ruim een vijfde meer hypotheken af dan in dezelfde periode een jaar geleden, meldt het Kadaster.

05 september '25 ( 9:29)

Huurprijzen woningen fors gestegen in juli

Het huren van een woning was in juli gemiddeld 4,9 procent duurder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die prijsstijging was minder sterk dan in juli vorig jaar, toen de huren het meest stegen in ruim dertig jaar. Desondanks gaat het om een forse stap in vergelijking met voorgaande jaren. Vooral het huren van een sociale huurwoning bij woningcorporaties werd duurder.

03 september '25 ( 9:03)

D66 stelt stad voor in nieuwe polder tussen Amsterdam en Almere

In het IJmeer tussen Amsterdam en Almere verrijst als het aan D66 ligt een volledig nieuwe stad waar 126.000 mensen kunnen wonen. Daarvoor moet een gebied van 2500 hectare worden ingepolderd. De kosten raamt de partij op zo'n 20 miljard euro. Het is een van de plannen uit het verkiezingsprogramma dat D66 deze week presenteert.

02 september '25 ( 8:19)

Nationaal Warmtefonds krijgt 200 miljoen euro van ING en Rabobank

De ING en Rabobank stellen elk 100 miljoen euro beschikbaar aan het Nationaal Warmtefonds. Het fonds verwacht dat de bijdrage 12.500 huishoudens helpt bij het energiezuiniger maken van hun woning. Met een lening kunnen ze bijvoorbeeld een warmtepomp aanschaffen of hun vloeren isoleren.

01 september '25 ( 8:53)

Meer hypotheekaanvragen, vooral voor verbouwingen

Mensen hebben in augustus meer hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Vooral huizenbezitters die hun woning wilden verbouwen deden dit vaker.

28 augustus '25 ( 9:57)

Nog steeds veel huurwoningen verkocht, tekort huurhuizen loopt op

De verkoopgolf van huurwoningen door investeerders hield in het tweede kwartaal aan, waardoor het tekort aan huizen voor potentiële huurders verder opliep. Volgens het Kadaster verkochten beleggers in het afgelopen kwartaal bijna 16.400 woningen. Dat is ruim 42 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar.

28 augustus '25 ( 8:30)

Impact verdwijnen hypotheekrenteaftrek op huizenbezitter 'valt mee', aldus financieel dienstverlener

Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.

27 augustus '25 (11:38)

Keijzer: aangepaste woonwet discrimineert, herstel vereist

De Tweede Kamer heeft een woonwet van het kabinet zodanig aangepast dat die discriminerend uitpakt voor statushouders. Dit moet "gerepareerd" worden, vindt demissionair minister Mona Keijzer (BBB), "waarbij duidelijk is dat dit ingevoegde wetsartikel in deze vorm niet overeind kan blijven". De minister wil in overleg met de Eerste Kamer hoe dit nog aangepast kan worden.

26 augustus '25 ( 8:46)

CDA kiest toch voor afbouw hypotheekrenteaftrek om woningmarkt op gang te krijgen

Het CDA maakt "moeilijke keuzes" in zijn verkiezingsprogramma, zoals het afbouwen van de hypotheekrenteaftrek. Dat zei lijsttrekker Henri Bontenbal tijdens de presentatie van het concept-verkiezingsprogramma van zijn partij. Tegenover het afschaffen van dat belastingvoordeel voor huiseigenaren zet de partij een verlaging van de inkomstenbelasting.

26 augustus '25 ( 8:25)

Inwoners Leeuwarden hebben weer stroom, maar mast nog niet stabiel

De stroomstoring waarmee Leeuwarden en omgeving sinds maandagmiddag kampten, is voorbij. Het is TenneT gelukt om hoogspanningsstation Schenkenschans weer onder spanning te brengen, meldt de netbeheerder. Liander heeft alle klanten inmiddels weer aangesloten.