Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Blok: leefbaarheid in probleemwijken verbeterd

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 4 min
location_on [xx]km

(Novum) - De leefbaarheid in de meeste van de veertig probleemwijken in Nederland is de afgelopen twee jaar verbeterd. Ook in de overige wijken in Nederland is de leefbaarheid er tussen 2010 en 2012 iets op vooruitgegaan. Dat concludeert minister voor Wonen Stef Blok (VVD) maandag in een brief aan de Kamer, op basis van cijfers uit de zogenoemde Leefbarometer.

Met name in de Amsterdamse en Eindhovense 'Vogelaarwijken' is de leefbaarheid verbeterd. Hetzelfde geldt voor Utrecht en Arnhem. Voornaamste redenen daarvoor zijn een verandering in sociaaleconomische positie van inwoners en een verbetering van veiligheid en woningvoorraad, schrijft Blok in de brief.

In de Haagse achterstandswijken, onder meer de Schilderswijk en Stationsbuurt, is de leefbaarheid echter teruggelopen. Met name de veiligheid nam daar af. Ook in de Rotterdamse probleemwijken Overschie, Bergpolder en Vreewijk ging de veiligheid erop achteruit. In andere Rotterdamse probleemwijken was slechts sprake van een kleine vooruitgang.

De leefbarometer laat verder zien dat na een stagnatie van verbeteringen in heel Nederland tussen 2008 en 2010, de verbetering van leefbaarheid nu weer in stijgende lijn doorgaat. Het aantal inwoners dat in gebieden met leefbaarheidsproblemen woont, daalde van 1,4 miljoen in 1998 via negenhonderdduizend in 2010 tot achthonderdduizend op 1 januari vorig jaar.

De onderzoekers benadrukken wel dat de werkloosheidsstijging die vorig jaar inzette, niet in de cijfers is meegenomen. Naar verwachting zal dit in de komende jaren nog een negatief effect hebben op de leefbaarheid. De wijken die nu al zwakker zijn lopen daarbij volgens de onderzoekers het grootste risico.

De leefbaarheid in de leefbaarometer wordt vastgesteld aan de hand van 49 indicatoren, waaronder het aantal vernielingen, het aantal niet-westerse allochtonen en het soort woningen in de wijk.

14 mei '25 ( 8:28)

Vergunningen voor tijdelijke woningen stijgen fors in 2023

Om het woningtekort tegen te gaan komen er in Nederland steeds meer tijdelijke huizen bij, zoals containerwoningen, kant-en-klare flexhuizen of kantoren die zijn omgebouwd tot tijdelijke studio's. Vorig jaar is voor meer dan 6000 van deze woningen een vergunning verstrekt. Dit zijn bijna drie keer zo veel als in 2020, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgezocht. In 2023 ging het nog om ruim 4000 vergunningen.

30 april '25 ( 9:42)

Branche vreest hogere afvalheffing voor Nederlanders

Nederlanders gaan meer afvalstoffenheffing betalen doordat de CO2-heffing voor verbrandingsinstallaties wordt verhoogd. Hiervoor vreest de Koninklijke Nederlandse vereniging voor afval- en reinigingsdiensten (NVRD).

30 april '25 ( 8:32)

Nederlandse huizenmarkt relatief betaalbaar binnen EU, aldus ABN AMRO

De Nederlandse huizenmarkt is relatief betaalbaar vergeleken met andere Europese landen, meldt ABN AMRO in de Woningmarktmonitor. De huizenprijzen in Nederland zijn de afgelopen twintig jaar sterk gestegen en de betaalbaarheid van woningen is verslechterd, maar niet zo uitzonderlijk sterk als in andere EU-landen. Volgens woningmarkteconoom Mike Langen is Nederland ondanks de problemen een van de betaalbaardere koopmarkten in de EU.

15 april '25 ( 8:32)

TNO: meertaligheid leidt het vaakst tot misverstanden in bouw en landbouw

Meertaligheid op de werkvloer leidt het vaakst tot misverstanden in de bouw, landbouw en industrie. Dat meldt TNO op basis van de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden, die het onderzoeksinstituut heeft uitgevoerd samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

11 april '25 ( 8:42)

Verkoop nieuwbouwwoningen stijgt met bijna 40 procent

Het aantal verkochte nieuwbouwwoningen is in het vierde kwartaal van vorig jaar met 38 procent toegenomen tot 8500 vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. De prijzen van nieuw gebouwde koopwoningen stegen met 4,8 procent, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.

10 april '25 (14:37)

Verhuurders verkochten voor miljarden aan huurwoningen, blijkt uit studie

Verhuurders hebben vorig jaar voor 14,2 miljard euro aan huurhuizen verkocht. Dit meldde NVM-dochteronderneming brainbay donderdag na onderzoek over het zogenoemde uitponden. Dat houdt in dat verhuurders een woning verkopen nadat de huurders zijn vertrokken. In 2024 gebeurde dit volgens de studie bij zo'n 37.000 huizen.

21 maart '25 ( 8:40)

Koopwoningen opnieuw duurder, maar prijsstijging zwakt af

De prijzen van bestaande koophuizen op de krappe woningmarkt zijn vorige maand opnieuw gestegen, maar wel iets minder hard dan in de maanden daarvoor. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster kostte een huis in februari gemiddeld 10,6 procent meer vergeleken met dezelfde maand vorig jaar.

12 maart '25 ( 8:38)

Rabobank verwacht meer woningverkopen en aanhoudende prijsstijgingen

De huizenprijzen in Nederland gaan ook dit jaar en volgend jaar verder omhoog, verwacht het economische bureau van Rabobank. Het aantal woningverkopen neemt eveneens toe, doordat steeds meer woningbeleggers voormalige huurwoningen te koop zetten.

11 maart '25 ( 9:13)

ING: Huiseigenaren zitten niet te wachten op overheidsinmenging bij verduurzaming

Woningeigenaren willen niet dat de overheid zich bemoeit met de verduurzaming van hun woning en hoe ze omgaan met de energietransitie. Ze hebben het liever zelf voor het zeggen, staat in een woonrapport van ING.

11 maart '25 ( 9:05)

Energiemonitor: huishoudens hebben groot potentieel voor extra stroomopwekking

Als overheid, netbeheerders en ontwikkelaars meer samenwerken kan nog veel meer hernieuwbare energie worden opgewekt, stelt klimaatstichting HIER, die naar allerlei initiatieven kijkt van burgers die samen stroom opwekken. Burgerprojecten met onder meer zonneparken, zonnedaken en grootschalige batterijen wekken samen stroom op voor een half miljoen huishoudens. "Maar het hadden er misschien wel 1 miljoen kunnen zijn", stelt Gijs Termeer, directeur bij HIER.