Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Beheerplan Nieuwkoopse Plassen en De Haeck

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 7 min
location_on [xx]km
Staatssecretaris Dijksma bezocht 13 januari 2014 het Nieuwkoopse Plassengebied. Dit werkbezoek vond plaats vanwege het beheerplan voor het Natura 2000-gebied Nieuwkoop en De Haeck. Aan het einde van het werkbezoek tekenden staatssecretaris Dijksma, gedeputeerde Weber en gedeputeerde Krol (provincie Utrecht) het ontwerpbeheerplan.

In het ontwerp beheerplan staat wat we als overheden en gebiedspartijen als doelstelling hebben voor het gebied. Wat willen we bereiken en hoe gaan we hiermee aan de slag.

Kansen voor de toekomst
Burgemeester Buijserd keek terug op een goed doorlopen gebiedsproces met veel participatie vanuit de omgeving. Dat moest ook wel, want in een gebied met kwetsbare natuur waarin zo veel sectoren samenkomen (wonen, recreëren, bedrijven, natuur) was participatie onmisbaar. Om die reden zijn de contacten tussen partijen als provincies, gemeenten, waterschappen, Natuurmonumenten, belangenverenigingen en andere gebiedspartijen geïntensiveerd. Burgemeester Buijserd sloot zijn terugblik af met de woorden: “Natura 2000 biedt kansen voor de toekomst, laten we die met elkaar aanpakken.”

Daarna werd er in een vraaggesprek met gedeputeerden Weber en Krol en wethouder Elkhuizen vooral naar de toekomst gekeken. Gedeputeerde Weber gaf aan dat het hele traject nu pas echt begint. “Het is belangrijk dat we veel wensen en belangen hebben afgewogen om tot een ontwerpbeheerplan te komen voor dit complexe gebied. Maar nu gaan we pas echt beginnen met het buiten borgen van de nieuwe natuurwaarden.” Gedeputeerde Krol van de provincie Utrecht zet zich in om intensief te blijven samenwerken in het gebied. “Zodat zaadjes van planten die nu alleen nog in de Schraallanden van de Meije voorkomen, straks ook in het Zuid-Hollandse gedeelte van het gebied kunnen ontkiemen.” Wethouder Guus Elkhuizen benadrukte dat we trots moeten zijn op de Natura 2000- status van het gebied. “Natura 2000 kan een economische pijler worden voor dit gebied, waar we aan kunnen verdienen. We moeten er trots op zijn, dit ook laten zien als mensen het gebied binnenkomen.”

Vertegenwoordigers aan het woord
Concrete projecten die nu binnen het beheerplan worden gerealiseerd kwamen aan bod tijdens korte presentaties vanuit de 3 werkgroepen die betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van het beheerplan. Vertegenwoordigers van de sectoren landbouw, natuur,  recreatie en industrie kregen allemaal het woord.

De staatssecretaris sprak haar bewondering uit voor het doorlopen proces. “Het proces zoals dat in dit gebied is gelopen, is een voorbeeld voor andere gebieden. We kunnen daar echt van leren. Ik hoop ook dat we de goede sfeer die er nu is en de samenwerking die tussen de partners tot stand is gekomen, vast kunnen houden.”

De staatssecretaris gaf verder aan dat veel extra middelen voor het gebied bij de provincie liggen. Ze wil zich ervoor hard maken dat deze middelen zo gericht mogelijk ingezet worden om maximaal effect te bereiken in het gebied. Door samen hierover na te denken, ziet ze zeker mogelijkheden om dit voor elkaar te krijgen.

Foto: Burgemeester Frans Buyserd van Nieuwkoop, Bart Krol gedeputeerde Utrecht, Han Weber, gedeputeerde Zuid-Holland, staatssecretaris Dijksma en wethouder Nieuwkoop Guus Elkhuizen

© Nationale Bouwgids

08 juli '25 ( 8:34)

ING verwacht licht herstel bouwproductie na krimp in 2024

De bouwproductie groeit weer na een stevige krimp begin 2024, meldt ING Research. Volgens de economen van de bank is het herstel echter "broos". Dat komt volgens hen doordat het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen daalt en investeringen in bedrijfsgebouwen achterblijven. Ook structurele knelpunten zoals netcongestie en een tekort aan bouwgrond remmen de groei.

07 juli '25 (16:15)

Advies: eenvoudiger huurbeleid, minder voordeel koophuis

Het huurbeleid moet een stuk eenvoudiger en de overheid moet minder belastingvoordelen geven aan huizeneigenaren. Dat staat in een breed onderzoek door ambtenaren naar de huursector. Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft dit zogeheten Interdepartementale Beleidsonderzoek met adviezen over het huurbeleid naar de Tweede Kamer gestuurd.

07 juli '25 ( 8:55)

Kamer keurt woningwet goed: statushouders verliest voorrangspositie

De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met het wetsvoorstel dat de minister van Volkshuisvesting meer regie moet geven over de bouw en verdeling van huizen. Door een eerder aangenomen aanpassing op voorstel van de PVV wordt het gemeenten daarmee ook verboden statushouders voorrang te geven bij de toewijzing van woningen.

01 juli '25 (16:40)

Landelijke staking interieurbouwers en meubelmakers van de baan

De landelijke staking van meubelmakers en interieurbouwers is definitief van de baan, meldt FNV. Na maanden cao-onderhandelingen hebben de vakbondsleden van FNV ingestemd met een verbeterd eindbod van de werkgevers.

27 juni '25 (11:23)

Aantal vergunningen voor nieuwbouw daalt

Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald tot 33.000, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. In dezelfde periode vorig jaar werden voor de bouw van 38.000 nieuwe woningen vergunningen afgegeven.

19 juni '25 ( 8:45)

Werkloosheid in Nederland stabiel op 3,8 procent

De werkloosheid in Nederland is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in april. Gemiddeld daalde het aantal werklozen de afgelopen drie maanden licht, met 2000 per maand.

19 juni '25 ( 8:20)

WOZ-waarde woningen stijgt dit jaar met 5 procent gemiddeld

De gemiddelde WOZ-waarde van een Nederlandse woning bedraagt dit jaar 398.000 euro. Dat is 5 procent hoger dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die stijging is groter dan in 2024, maar fors kleiner dan in de jaren daarvoor. De WOZ-waarde is volgens het statistiekbureau het sterkst toegenomen in de Zuid-Hollandse gemeente Leidschendam-Voorburg.

13 juni '25 ( 8:36)

Keijzer selecteert 24 locaties voor versnelling woningbouw

Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft 24 nieuwe gebieden aangewezen waar ze haast wil maken met woningbouw. Door zich te bemoeien met projecten in deze gebieden hoopt ze 'doorbraken' te forceren, waardoor deze sneller worden afgerond dan de gebruikelijke zeven tot tien jaar.

23 mei '25 ( 9:26)

Groter deel van inkomen jongeren gaat naar private huurwoning

Jongeren zijn de afgelopen jaren steeds vaker in een private huurwoning gaan wonen en zien een groter deel van hun inkomen opgaan aan de huur. Dat komt doordat een sociale huurwoning of koopwoning vinden voor hen steeds moeilijker is geworden door het huizentekort. Ook zijn de huren op de private markt harder gestegen dan de inkomens van jongeren, meldt ING na onderzoek.

22 mei '25 ( 6:43)

Koopwoningen in april ruim 10 procent duurder dan een jaar eerder

De prijzen van bestaande koopwoningen lagen in april gemiddeld 10,2 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van nieuwe cijfers. Gemiddeld kostte een woning 472.054 euro.