Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Veertien corporaties onder verscherpt toezicht

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 3 min
location_on [xx]km
(Novum) - Het aantal woningcorporaties dat onder verscherpt toezicht staat van het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV) is niet veranderd in vergelijking met vorig jaar. Nog altijd wordt op veertien corporaties extra gelet, omdat getwijfeld wordt aan hun financiële situatie. Dat schrijft minister voor Wonen Stef Blok (VVD) donderdag.

 

Onder meer het Bredase Laurentius en Woonstichting De Key uit Amsterdam staan op de probleemlijst van het CFV, zo staat in een brief van Blok aan de Tweede Kamer. Wel zijn er enkele wijzigingen in de lijst ten opzichte van vorig jaar. Drie van de veertien corporaties staan al sinds het najaar van 2010 onder verscherpt toezicht.

Afgelopen jaar zijn er vier corporaties bij gekomen waar het CFV vraagtekens bij plaatst. Het gaat daarbij om de Rotterdamse corporaties Humanitas en Bouwvereniging Onze Woning, Woonstichting De Kempen in Bladel en Mitros uit Utrecht. Vier andere corporaties, waaronder het Amsterdamse Ymere, verdwenen van de lijst.

Ook zitten er nog eens dertig corporaties in de gevarenzone, schrijft Blok, omdat hun kapitaalpositie niet voldoet aan de eisen van het CFV. Corporaties moeten van het fonds een solvabiliteit van minimaal vijftien procent hebben: van elke euro kapitaal, moet vijftien cent van henzelf zijn.

Bij die dertig corporaties zit ook Vestia, dat hard getroffen werd door fraude en vervolgens in financiële nood kwam. Vestia verloor in 2012 twee miljard euro op een portefeuille met zeer riskante leningen en wordt nu gesaneerd door de CFV. De corporatie staat om die reden niet meer in het rijtje met corporaties onder verscherpt toezicht. Laurentius, dat eveneens getroffen werd door een fraudezaak, staat er wel bij.

14 juli '25 (11:07)

Keijzer pleit voor woningdelen en tijdelijke woningen voor statushouders

Minister Mona Keijzer (Volkshuisvesting, BBB) heeft een plan gemaakt om statushouders die door woningnood nog steeds in een asielzoekerscentrum (azc) verblijven aan een huis te helpen. Ze wil tijdelijke locaties inrichten waar deze statushouders, maar ook andere groepen terechtkunnen. Bovendien wil ze alleenstaanden vaker een woning laten delen.

11 juli '25 (14:25)

Nieuwe woonwijken gepland in Alkmaar, Hengelo, Apeldoorn en Helmond

In de omgeving van Alkmaar, Hengelo en Enschede, Apeldoorn en Helmond worden de komende jaren grote nieuwe woonwijken gebouwd, bevestigt woonminister Mona Keijzer (BBB) na berichtgeving van RTL Nieuws. Deze nieuwe grote bouwlocaties worden toegewezen in de Nota Ruimte, die Keijzer vrijdag bespreekt in de ministerraad.

10 juli '25 (15:47)

Meeste woningen in jaren te koop, prijsstijging zwakt af 

In het tweede kwartaal zijn in Nederland de meeste woningen te koop gezet in bijna twintig jaar. Daardoor is de stijging van de huizenprijzen flink afgezwakt, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).

10 juli '25 (14:47)

NVM: verkoopgolf huurhuizen drijft prijzen mogelijk extra omhoog

De stijging van de huizenprijzen is flink afgezwakt, maar de prijzen zouden volgend jaar zomaar weer harder kunnen gaan stijgen. De woningmarkt raakt momenteel overspoeld met huurhuizen die te koop zijn gezet. In de loop van volgend jaar is die uitpondgolf waarschijnlijk voorbij, voorziet de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).

08 juli '25 ( 8:34)

ING verwacht licht herstel bouwproductie na krimp in 2024

De bouwproductie groeit weer na een stevige krimp begin 2024, meldt ING Research. Volgens de economen van de bank is het herstel echter "broos". Dat komt volgens hen doordat het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen daalt en investeringen in bedrijfsgebouwen achterblijven. Ook structurele knelpunten zoals netcongestie en een tekort aan bouwgrond remmen de groei.

07 juli '25 (16:15)

Advies: eenvoudiger huurbeleid, minder voordeel koophuis

Het huurbeleid moet een stuk eenvoudiger en de overheid moet minder belastingvoordelen geven aan huizeneigenaren. Dat staat in een breed onderzoek door ambtenaren naar de huursector. Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft dit zogeheten Interdepartementale Beleidsonderzoek met adviezen over het huurbeleid naar de Tweede Kamer gestuurd.

07 juli '25 ( 8:55)

Kamer keurt woningwet goed: statushouders verliest voorrangspositie

De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met het wetsvoorstel dat de minister van Volkshuisvesting meer regie moet geven over de bouw en verdeling van huizen. Door een eerder aangenomen aanpassing op voorstel van de PVV wordt het gemeenten daarmee ook verboden statushouders voorrang te geven bij de toewijzing van woningen.

01 juli '25 (16:40)

Landelijke staking interieurbouwers en meubelmakers van de baan

De landelijke staking van meubelmakers en interieurbouwers is definitief van de baan, meldt FNV. Na maanden cao-onderhandelingen hebben de vakbondsleden van FNV ingestemd met een verbeterd eindbod van de werkgevers.

27 juni '25 (11:23)

Aantal vergunningen voor nieuwbouw daalt

Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald tot 33.000, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. In dezelfde periode vorig jaar werden voor de bouw van 38.000 nieuwe woningen vergunningen afgegeven.

19 juni '25 ( 8:45)

Werkloosheid in Nederland stabiel op 3,8 procent

De werkloosheid in Nederland is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in april. Gemiddeld daalde het aantal werklozen de afgelopen drie maanden licht, met 2000 per maand.