Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

'Positiviteit woningmarkt overtroeft problemen'

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 4 min
location_on [xx]km
(Novum) - De woningmarkt kruipt dit jaar en volgend jaar verder uit het dal doordat positieve factoren sterker zijn dan de problemen in de branche. Het herstel is halverwege vorig jaar ingezet, maar is broos en nog niet op alle fronten merkbaar. Dat stelt de Rabobank dinsdag in een kwartaalupdate over de huizenmarkt.

Het aantal verkopen steeg in het eerste kwartaal naar het niveau van begin 2008. De verkoopcijfers stegen doordat huizen beter betaalbaar waren en het grotere vertrouwen in de woningmarkt, meldt Rabobank. Volgens een schatting van makelaarsvereniging NVM werden in het eerste kwartaal ruim 32 duizend woningen verkocht.

Die positieve factoren hebben meer invloed op de markt dan negatieve factoren als de groeiende werkloosheid en het grote aandeel hypotheken dat onder water staat, zeggen economen bij de bank. Daarom verwacht Rabobank dat het aantal verkochte woningen dit jaar tussen de 130 duizend en 140 duizend uitkomt. In 2011, toen de huizencrisis op haar hoogtepunt was, wisselden iets meer dan 110 duizend woningen van eigenaar.

Niet alleen het aantal huizen dat wordt verkocht groeit, ook de prijs stijgt dit jaar naar verwachting met maximaal een procent. Huizen waren de eerste drie maanden van het jaar een half procent duurder dan eind vorig jaar. Maar ten opzichte van begin 2013 waren woningen nog anderhalf procent minder waard. De afgelopen drie kwartalen stegen de prijzen echter met gemiddeld 1,3 procent. In 2015 komt de prijsstijging uit op tussen de een en drie procent, denkt de bank. Volgend jaar neemt ook het inkomen per huishouden weer toe.

Negatieve uitschieter op de woningmarkt blijft de nieuwbouwsector, die pas dit jaar de bodem bereikt. Volgend jaar moet het lage aantal bouwvergunningen echter weer gaan stijgen. In 2014 voorziet de bank een volumekrimp in de markt voor nieuwe woningen met twee procent, om in 2015 met acht procent te groeien.

De hoeveelheid huishoudens met een hypotheek die onder water staat zal maar heel geleidelijk afnemen door de stijgende prijzen. Het aantal personen met betalingsachterstanden op hypotheken zal de komende jaren blijven stijgen. De verkoopcijfers nemen toe, maar zullen toch deels gedrukt worden doordat een miljoen huishoudens met een restschuld zitten.

11 september '25 (11:23)

Kadaster: meer hypotheken afgesloten door Nederlanders

Het aantal afgesloten hypotheken in Nederland is in de eerste zes maanden van dit jaar flink gestegen. Nederlandse huizenkopers sloten ruim een vijfde meer hypotheken af dan in dezelfde periode een jaar geleden, meldt het Kadaster.

05 september '25 ( 9:29)

Huurprijzen woningen fors gestegen in juli

Het huren van een woning was in juli gemiddeld 4,9 procent duurder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die prijsstijging was minder sterk dan in juli vorig jaar, toen de huren het meest stegen in ruim dertig jaar. Desondanks gaat het om een forse stap in vergelijking met voorgaande jaren. Vooral het huren van een sociale huurwoning bij woningcorporaties werd duurder.

03 september '25 ( 9:03)

D66 stelt stad voor in nieuwe polder tussen Amsterdam en Almere

In het IJmeer tussen Amsterdam en Almere verrijst als het aan D66 ligt een volledig nieuwe stad waar 126.000 mensen kunnen wonen. Daarvoor moet een gebied van 2500 hectare worden ingepolderd. De kosten raamt de partij op zo'n 20 miljard euro. Het is een van de plannen uit het verkiezingsprogramma dat D66 deze week presenteert.

02 september '25 ( 8:19)

Nationaal Warmtefonds krijgt 200 miljoen euro van ING en Rabobank

De ING en Rabobank stellen elk 100 miljoen euro beschikbaar aan het Nationaal Warmtefonds. Het fonds verwacht dat de bijdrage 12.500 huishoudens helpt bij het energiezuiniger maken van hun woning. Met een lening kunnen ze bijvoorbeeld een warmtepomp aanschaffen of hun vloeren isoleren.

01 september '25 ( 8:53)

Meer hypotheekaanvragen, vooral voor verbouwingen

Mensen hebben in augustus meer hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Vooral huizenbezitters die hun woning wilden verbouwen deden dit vaker.

28 augustus '25 ( 9:57)

Nog steeds veel huurwoningen verkocht, tekort huurhuizen loopt op

De verkoopgolf van huurwoningen door investeerders hield in het tweede kwartaal aan, waardoor het tekort aan huizen voor potentiële huurders verder opliep. Volgens het Kadaster verkochten beleggers in het afgelopen kwartaal bijna 16.400 woningen. Dat is ruim 42 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar.

28 augustus '25 ( 8:30)

Impact verdwijnen hypotheekrenteaftrek op huizenbezitter 'valt mee', aldus financieel dienstverlener

Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.

27 augustus '25 (11:38)

Keijzer: aangepaste woonwet discrimineert, herstel vereist

De Tweede Kamer heeft een woonwet van het kabinet zodanig aangepast dat die discriminerend uitpakt voor statushouders. Dit moet "gerepareerd" worden, vindt demissionair minister Mona Keijzer (BBB), "waarbij duidelijk is dat dit ingevoegde wetsartikel in deze vorm niet overeind kan blijven". De minister wil in overleg met de Eerste Kamer hoe dit nog aangepast kan worden.

26 augustus '25 ( 8:46)

CDA kiest toch voor afbouw hypotheekrenteaftrek om woningmarkt op gang te krijgen

Het CDA maakt "moeilijke keuzes" in zijn verkiezingsprogramma, zoals het afbouwen van de hypotheekrenteaftrek. Dat zei lijsttrekker Henri Bontenbal tijdens de presentatie van het concept-verkiezingsprogramma van zijn partij. Tegenover het afschaffen van dat belastingvoordeel voor huiseigenaren zet de partij een verlaging van de inkomstenbelasting.

26 augustus '25 ( 8:25)

Inwoners Leeuwarden hebben weer stroom, maar mast nog niet stabiel

De stroomstoring waarmee Leeuwarden en omgeving sinds maandagmiddag kampten, is voorbij. Het is TenneT gelukt om hoogspanningsstation Schenkenschans weer onder spanning te brengen, meldt de netbeheerder. Liander heeft alle klanten inmiddels weer aangesloten.