Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Weblog Joke Geldhof: Meer geld nodig voor versnelling woningbouw

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 8 min
location_on [xx]km
Je kunt al tijden geen krant lezen of website openen of je leest dat de huizenprijzen de pan uitrijzen. Vooral in de Randstad is de vraag naar woonruimte groot.

Dan zou je toch denken dat overal waar gebouwd zou kúnnen worden, ook gebouwd gáát worden. Maar de werkelijkheid is anders.

In september heeft Noord-Holland samen met Flevoland en de 33 gemeenten in de metropoolregio Amsterdam de woningbouwlocaties in beeld gebracht. Die gemeenten gaven aan in totaal tot 2040 ruimte te hebben  voor 300.000 woningen. En dat bij een vraag van 230.000 woningen tot 2040. We weten dat ook in het noordelijk deel van Noord-Holland voldoende plannen zijn om aan de vraag naar woonruimte te kunnen voldoen. In Noord-Holland zijn voor 116.000 woningen àlle planologische procedures doorlopen en kan de schop dus zo de grond in. Althans, dat zou je denken…

Knelpunten
Het blijkt dat bij een deel van de plannen eerst nog een of meer knelpunten moet worden opgelost. De wegen of kabels en leidingen zijn bijvoorbeeld nog niet geregeld om de nieuwbouw te ontsluiten. Of de milieucirkels rondom een nabijgelegen bedrijf zijn nog niet aangepast aan de verbeterde productiemethoden. Dat moet eerst opgelost worden. Ook zorgen stedenbouwkundige eisen of capaciteitsproblemen bij ontwikkelaars, toeleveranciers en gemeenten voor vertraging. Vooral die capaciteitsproblemen zijn nijpend.

We weten nu dat er voldoende plekken in beeld zijn om te bouwen; het probleem zit ‘m in de productie op die locaties. Met Bouwend Nederland hebben we sinds vorig jaar een samenwerkingsagenda. Samen met hen gaan we projecten nauwer volgen om snel te kunnen ingrijpen bij vertraging. Per project wordt gekeken wat nodig is om de bouw daarvan daadwerkelijk van start te laten gaan.

Investering is prachtige start
Als provincie hebben wij besloten ruim 7 miljoen euro beschikbaar te stellen voor binnenstedelijk bouwen en het versnellen van de woningbouw. Daarvoor gaan we met de gemeenten in de metropoolregio een pool van tijdelijke krachten opzetten. Planeconomen. Verkeersdeskundigen. Experts die gemeenten helpen grote projecten eerder te laten starten. De tijdelijke krachten zorgen ervoor dat benodigde vergunningen voor het bouwen van woningen sneller worden afgehandeld, en de bouw van woningen van start kan gaan.

Deze investering is een prachtige start en verdient een groter vervolg. Om in de woonbehoefte te kunnen blijven voorzien moeten we als overheden en bedrijfsleven de handen in elkaar slaan. In sommige gevallen is een metamorfose van wijk, centrum of voormalig bedrijventerrein nodig. Alleen al de herinrichting van het centrum en de bouw van woningen rond het station van Zaanstad heeft bijvoorbeeld al meer dan 800 miljoen euro gekost. Dit geld is over de jaren voor het belangrijkste deel opgebracht door de gemeente zelf en het bedrijfsleven. Voor de hele provincie of metropoolregio Amsterdam, laat staan heel Nederland, is meer nodig.

Ik ben blij dat de nieuwe minister voor wonen, Kajsa Ollongren, hierbij ook een rol voor het Rijk ziet weggelegd. Vooralsnog vooral regisserend. Maar als het Rijk de woningbouw echt wil aanjagen, hoort daar ook een financiële bijdrage bij. Zodat het bouwtempo echt op stoom komt. En we gezamenlijk kunnen zorgen dat de woningen die nodig zijn eindelijk gebouwd gaan worden.

Joke Geldhof
21 december 2017

17 september '25 ( 9:35)

Woonbond: huurders krijgen geen compensatie voor gestegen woonlasten in miljoenennota

De Woonbond reageert kritisch op de miljoenennota, waaruit naar voren komt dat huurders niet worden gecompenseerd voor hogere woonlasten. Weliswaar komen meer mensen volgend jaar in aanmerking voor huurtoeslag, maar die toeslag dekt volgens de belangenvereniging maar een deel van de gestegen huren.

15 september '25 ( 8:41)

Woningzoekenden zien woningmarkt als belangrijkste verkiezingsthema

De helft van de woningzoekende Nederlanders vindt de woningmarkt het belangrijkste thema bij de komende verkiezingen. Dat komt naar voren uit onderzoek van hypotheekadviesketen De Hypotheker in samenwerking met BNR Nieuwsradio. De woningzoekenden hebben veel zorgen over de stijgende woningprijzen, het tekort aan woningen en de concurrentie op de huizenmarkt. Verder heeft bijna driekwart van de ondervraagden er geen vertrouwen in dat de overheid zal slagen in de ambitie om tot 2030 jaarlijks 100.000 nieuwe huizen te bouwen.

11 september '25 (11:23)

Kadaster: meer hypotheken afgesloten door Nederlanders

Het aantal afgesloten hypotheken in Nederland is in de eerste zes maanden van dit jaar flink gestegen. Nederlandse huizenkopers sloten ruim een vijfde meer hypotheken af dan in dezelfde periode een jaar geleden, meldt het Kadaster.

05 september '25 ( 9:29)

Huurprijzen woningen fors gestegen in juli

Het huren van een woning was in juli gemiddeld 4,9 procent duurder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die prijsstijging was minder sterk dan in juli vorig jaar, toen de huren het meest stegen in ruim dertig jaar. Desondanks gaat het om een forse stap in vergelijking met voorgaande jaren. Vooral het huren van een sociale huurwoning bij woningcorporaties werd duurder.

03 september '25 ( 9:03)

D66 stelt stad voor in nieuwe polder tussen Amsterdam en Almere

In het IJmeer tussen Amsterdam en Almere verrijst als het aan D66 ligt een volledig nieuwe stad waar 126.000 mensen kunnen wonen. Daarvoor moet een gebied van 2500 hectare worden ingepolderd. De kosten raamt de partij op zo'n 20 miljard euro. Het is een van de plannen uit het verkiezingsprogramma dat D66 deze week presenteert.

02 september '25 ( 8:19)

Nationaal Warmtefonds krijgt 200 miljoen euro van ING en Rabobank

De ING en Rabobank stellen elk 100 miljoen euro beschikbaar aan het Nationaal Warmtefonds. Het fonds verwacht dat de bijdrage 12.500 huishoudens helpt bij het energiezuiniger maken van hun woning. Met een lening kunnen ze bijvoorbeeld een warmtepomp aanschaffen of hun vloeren isoleren.

01 september '25 ( 8:53)

Meer hypotheekaanvragen, vooral voor verbouwingen

Mensen hebben in augustus meer hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Vooral huizenbezitters die hun woning wilden verbouwen deden dit vaker.

28 augustus '25 ( 9:57)

Nog steeds veel huurwoningen verkocht, tekort huurhuizen loopt op

De verkoopgolf van huurwoningen door investeerders hield in het tweede kwartaal aan, waardoor het tekort aan huizen voor potentiële huurders verder opliep. Volgens het Kadaster verkochten beleggers in het afgelopen kwartaal bijna 16.400 woningen. Dat is ruim 42 procent meer dan in hetzelfde kwartaal vorig jaar.

28 augustus '25 ( 8:30)

Impact verdwijnen hypotheekrenteaftrek op huizenbezitter 'valt mee', aldus financieel dienstverlener

Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.

27 augustus '25 (11:38)

Keijzer: aangepaste woonwet discrimineert, herstel vereist

De Tweede Kamer heeft een woonwet van het kabinet zodanig aangepast dat die discriminerend uitpakt voor statushouders. Dit moet "gerepareerd" worden, vindt demissionair minister Mona Keijzer (BBB), "waarbij duidelijk is dat dit ingevoegde wetsartikel in deze vorm niet overeind kan blijven". De minister wil in overleg met de Eerste Kamer hoe dit nog aangepast kan worden.