Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Woningmarkt bepleit tuchtrecht voor makelaars

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 7 min
location_on [xx]km
Een tuchtrechtsysteem voor makelaars zou kunnen helpen om excessen op de woningmarkt tegen te gaan. Dat hebben makelaarsverenigingen NVM en VBO en Vereniging Eigen Huis (VEH) gezegd tijdens een rondetafelgesprek over de huizenmarkt in de Tweede Kamer. Ze pleiten daarbij voor zelfregulering, net als in de bankensector waar al zo'n systeem van kracht is.

Dat tuchtrecht moet dan wel voor iedereen gaan gelden die actief is in de branche en niet gebonden zijn aan lidmaatschap van een branchevereniging, stellen de partijen. Hoe het tuchtrecht er verder precies uit zou moeten zien, zouden de verschillende partijen in de branche zelf moeten vaststellen. Ook Kamerleden leken wel wat te voelen voor zo'n systeem.

Aanleiding van de bijeenkomst was een rapport van VEH dat een klachtenlijn openstelde. Daarop kwamen binnen twee maanden 600 meldingen van zowel kopers als verkopers over misstanden.

Transparantie

Behalve het aanpakken van makelaars die over de schreef gaan, zou ook transparantie over binnengekomen biedingen kunnen helpen bij de aanpak van dergelijke excessen. Nu hebben de makelaars veel meer informatie dan zowel de verkopers als de bieders op een woning en dat biedt ruimte om de grenzen van wat mag op te zoeken.

Bepaalde vormen van 'oneerlijkheid' zijn overigens niet te voorkomen, stellen makelaarsverenigingen NVM en VBO. Als er na een biedingsperiode toch nog een bod komt, moet de makelaar dat doorgeven en kan de verkoper zich nog bedenken zolang het koopcontract nog niet is ondertekend.

Beschermd beroep

Om excessen tegen te gaan, zou het verstandig kunnen zijn als makelaars in heel Nederland dezelfde regels hanteren bij verkoop van woningen, stelde universitair docent Matthijs Korevaar van de Erasmus Universiteit. Makelaar een beschermd beroep maken zou ook kunnen helpen, maar daar kleven ook nadelen aan, waren hij en professor Marc Francke van de Universiteit van Amsterdam het eens. Als makelaar een exclusiever beroep wordt, kan dat ook de prijzen voor hun diensten opdrijven.

Start-ups House.nl, Eerlijkbieden.nl en Housepedia.nl pleitten voor forse aanpassingen van het huidige systeem waarmee de rol van de makelaar veel kleiner wordt. Zo zou de vraagprijs aan de hand van een taxatie moeten worden bepaald waardoor een strategisch lage vraagprijs om meer potentiële kopers te trekken niet meer nodig is.

Onafhankelijk biedingssysteem

Het weghalen van voorbehouden voor een inspectie of het rondkrijgen van financiering als onderdeel van het bod, zou ook kunnen. De bouwinspectie zou bijvoorbeeld verplicht door de verkoper kunnen worden gedaan, terwijl alle bieders de tijd krijgen om de financiering rond te krijgen.

Ook stellen zij een onafhankelijk biedingssysteem voor dat open is voor alle betrokken partijen en waar de makelaar geen invloed op kan uitoefenen. Daardoor is het niet meer mogelijk om onderhands afspraken te maken. "De makelaar wordt dan meer een faciliterende partij dan een sturende partij", aldus topman Maxim Bours van Huispedia.nl. Bovendien hebben bieders dan beter zicht op welk bod geaccepteerd wordt en zijn ze minder snel geneigd uit wanhoop steeds forser boven de vraagprijs te gaan bieden.

Door: ANP

16 juli '25 ( 9:07)

Achmea merkt sterke stijging in juridische conflicten huurwoningen

Huurders en vooral particuliere verhuurders hebben sinds begin vorig jaar steeds meer juridische conflicten over het beëindigen van de huurovereenkomst, stelt Stichting Achmea Rechtsbijstand (SAR) vast. Volgens de grote rechtshulpverlener kwamen er in de eerste helft van vorig jaar en van dit jaar ongeveer 2700 meldingen binnen over geschillen, een toename van bijna 30 procent ten opzichte van eerdere jaren.

14 juli '25 (11:07)

Keijzer pleit voor woningdelen en tijdelijke woningen voor statushouders

Minister Mona Keijzer (Volkshuisvesting, BBB) heeft een plan gemaakt om statushouders die door woningnood nog steeds in een asielzoekerscentrum (azc) verblijven aan een huis te helpen. Ze wil tijdelijke locaties inrichten waar deze statushouders, maar ook andere groepen terechtkunnen. Bovendien wil ze alleenstaanden vaker een woning laten delen.

11 juli '25 (14:25)

Nieuwe woonwijken gepland in Alkmaar, Hengelo, Apeldoorn en Helmond

In de omgeving van Alkmaar, Hengelo en Enschede, Apeldoorn en Helmond worden de komende jaren grote nieuwe woonwijken gebouwd, bevestigt woonminister Mona Keijzer (BBB) na berichtgeving van RTL Nieuws. Deze nieuwe grote bouwlocaties worden toegewezen in de Nota Ruimte, die Keijzer vrijdag bespreekt in de ministerraad.

10 juli '25 (15:47)

Meeste woningen in jaren te koop, prijsstijging zwakt af 

In het tweede kwartaal zijn in Nederland de meeste woningen te koop gezet in bijna twintig jaar. Daardoor is de stijging van de huizenprijzen flink afgezwakt, meldt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).

10 juli '25 (14:47)

NVM: verkoopgolf huurhuizen drijft prijzen mogelijk extra omhoog

De stijging van de huizenprijzen is flink afgezwakt, maar de prijzen zouden volgend jaar zomaar weer harder kunnen gaan stijgen. De woningmarkt raakt momenteel overspoeld met huurhuizen die te koop zijn gezet. In de loop van volgend jaar is die uitpondgolf waarschijnlijk voorbij, voorziet de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM).

08 juli '25 ( 8:34)

ING verwacht licht herstel bouwproductie na krimp in 2024

De bouwproductie groeit weer na een stevige krimp begin 2024, meldt ING Research. Volgens de economen van de bank is het herstel echter "broos". Dat komt volgens hen doordat het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen daalt en investeringen in bedrijfsgebouwen achterblijven. Ook structurele knelpunten zoals netcongestie en een tekort aan bouwgrond remmen de groei.

07 juli '25 (16:15)

Advies: eenvoudiger huurbeleid, minder voordeel koophuis

Het huurbeleid moet een stuk eenvoudiger en de overheid moet minder belastingvoordelen geven aan huizeneigenaren. Dat staat in een breed onderzoek door ambtenaren naar de huursector. Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft dit zogeheten Interdepartementale Beleidsonderzoek met adviezen over het huurbeleid naar de Tweede Kamer gestuurd.

07 juli '25 ( 8:55)

Kamer keurt woningwet goed: statushouders verliest voorrangspositie

De Tweede Kamer heeft in meerderheid ingestemd met het wetsvoorstel dat de minister van Volkshuisvesting meer regie moet geven over de bouw en verdeling van huizen. Door een eerder aangenomen aanpassing op voorstel van de PVV wordt het gemeenten daarmee ook verboden statushouders voorrang te geven bij de toewijzing van woningen.

01 juli '25 (16:40)

Landelijke staking interieurbouwers en meubelmakers van de baan

De landelijke staking van meubelmakers en interieurbouwers is definitief van de baan, meldt FNV. Na maanden cao-onderhandelingen hebben de vakbondsleden van FNV ingestemd met een verbeterd eindbod van de werkgevers.

27 juni '25 (11:23)

Aantal vergunningen voor nieuwbouw daalt

Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald tot 33.000, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. In dezelfde periode vorig jaar werden voor de bouw van 38.000 nieuwe woningen vergunningen afgegeven.