Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Winst banken op hypotheken historisch hoog

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 5 min
location_on [xx]km

GRONINGEN (Novum) - Banken boeken meer winst op hypotheken dan ooit. Dat stelt de Vereniging Eigen Huis (VEH) maandag op basis van eigen onderzoek. De winst op hypotheken zou 1,3 procentpunt hoger zijn dan voor de kredietcrisis. De vereniging wil dat de Tweede Kamer een maximum stelt aan de maximale winst op hypotheken.

De concurrentie is volgens de VEH minder sterk doordat buitenlandse banken zijn vertrokken en veel banken staatssteun nodig hadden. De VEH stelt dat mensen die hun hypotheek voor vijf tot tien jaar hebben vastgezet gemiddeld 1,42 procentpunt te veel betalen aan rente. Bij een variabele rente gaat het om 1,11 procentpunt.

"Bij een gemiddelde hypotheek van 250 duizend euro scheelt dat bruto per maand 270 euro", stelt een woordvoerder van de vereniging. Een deel van dat bedrag krijgen consumenten weer terug via de hypotheekrenteaftrek. Volgens de VEH hebben de banken sinds de kredietcrisis miljarden verdiend door de winstmarge op hypotheken te verhogen.

Omdat veel Nederlandse spelers staatssteun hebben gekregen, mogen ze niet de laagste rentetarieven aanbieden. "ING mag sinds november vorig jaar wel weer volledig concurreren, maar heeft nog geen beweging laten zien in de rentetarieven", stelt de VEH. ABN AMRO en SNS Reaal zijn in handen van de staat en voor hen blijft het verbod op het laagste rentetarief staan.

De VEH wil dat de banken worden aangesproken op de hoge winstmarges. Daarnaast wil de vereniging dat er een wettelijk maximum wordt gesteld aan de winst die banken mogen maken op hun hypotheken.

De Vereniging Eigen Huis dient daartoe dinsdag een petitie aan de Tweede Kamer aan. Daarin vraagt de vereniging namens bijna 125 duizend ondertekenaars om een einde te maken aan de extra winstmarge. "Door de hypotheekrenteaftrek is de staat ook veel geld kwijt aan de hogere hypotheekrentes. Het scheelt nogal of je de hypotheekrente aftrekt tegen vier, of tegen vijf procent", zegt de VEH-woordvoerder.

27 juni '25 (11:23)

Aantal vergunningen voor nieuwbouw daalt

Het aantal afgegeven bouwvergunningen voor woningen is in de eerste vijf maanden van dit jaar gedaald tot 33.000, maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend. In dezelfde periode vorig jaar werden voor de bouw van 38.000 nieuwe woningen vergunningen afgegeven.

19 juni '25 ( 8:45)

Werkloosheid in Nederland stabiel op 3,8 procent

De werkloosheid in Nederland is in mei onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 3,8 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk, evenveel als in april. Gemiddeld daalde het aantal werklozen de afgelopen drie maanden licht, met 2000 per maand.

19 juni '25 ( 8:20)

WOZ-waarde woningen stijgt dit jaar met 5 procent gemiddeld

De gemiddelde WOZ-waarde van een Nederlandse woning bedraagt dit jaar 398.000 euro. Dat is 5 procent hoger dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Die stijging is groter dan in 2024, maar fors kleiner dan in de jaren daarvoor. De WOZ-waarde is volgens het statistiekbureau het sterkst toegenomen in de Zuid-Hollandse gemeente Leidschendam-Voorburg.

13 juni '25 ( 8:36)

Keijzer selecteert 24 locaties voor versnelling woningbouw

Woonminister Mona Keijzer (BBB) heeft 24 nieuwe gebieden aangewezen waar ze haast wil maken met woningbouw. Door zich te bemoeien met projecten in deze gebieden hoopt ze 'doorbraken' te forceren, waardoor deze sneller worden afgerond dan de gebruikelijke zeven tot tien jaar.

23 mei '25 ( 9:26)

Groter deel van inkomen jongeren gaat naar private huurwoning

Jongeren zijn de afgelopen jaren steeds vaker in een private huurwoning gaan wonen en zien een groter deel van hun inkomen opgaan aan de huur. Dat komt doordat een sociale huurwoning of koopwoning vinden voor hen steeds moeilijker is geworden door het huizentekort. Ook zijn de huren op de private markt harder gestegen dan de inkomens van jongeren, meldt ING na onderzoek.

22 mei '25 ( 6:43)

Koopwoningen in april ruim 10 procent duurder dan een jaar eerder

De prijzen van bestaande koopwoningen lagen in april gemiddeld 10,2 procent hoger dan in dezelfde maand een jaar eerder. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van nieuwe cijfers. Gemiddeld kostte een woning 472.054 euro.

14 mei '25 ( 8:28)

Vergunningen voor tijdelijke woningen stijgen fors in 2023

Om het woningtekort tegen te gaan komen er in Nederland steeds meer tijdelijke huizen bij, zoals containerwoningen, kant-en-klare flexhuizen of kantoren die zijn omgebouwd tot tijdelijke studio's. Vorig jaar is voor meer dan 6000 van deze woningen een vergunning verstrekt. Dit zijn bijna drie keer zo veel als in 2020, heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgezocht. In 2023 ging het nog om ruim 4000 vergunningen.

30 april '25 ( 9:42)

Branche vreest hogere afvalheffing voor Nederlanders

Nederlanders gaan meer afvalstoffenheffing betalen doordat de CO2-heffing voor verbrandingsinstallaties wordt verhoogd. Hiervoor vreest de Koninklijke Nederlandse vereniging voor afval- en reinigingsdiensten (NVRD).

30 april '25 ( 8:32)

Nederlandse huizenmarkt relatief betaalbaar binnen EU, aldus ABN AMRO

De Nederlandse huizenmarkt is relatief betaalbaar vergeleken met andere Europese landen, meldt ABN AMRO in de Woningmarktmonitor. De huizenprijzen in Nederland zijn de afgelopen twintig jaar sterk gestegen en de betaalbaarheid van woningen is verslechterd, maar niet zo uitzonderlijk sterk als in andere EU-landen. Volgens woningmarkteconoom Mike Langen is Nederland ondanks de problemen een van de betaalbaardere koopmarkten in de EU.

15 april '25 ( 8:32)

TNO: meertaligheid leidt het vaakst tot misverstanden in bouw en landbouw

Meertaligheid op de werkvloer leidt het vaakst tot misverstanden in de bouw, landbouw en industrie. Dat meldt TNO op basis van de Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden, die het onderzoeksinstituut heeft uitgevoerd samen met het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).