Site logo
searchclose
Artikelen
Vacatures
Bedrijven
search
add
Banner

Woningverkoop terug op niveau voor crisis

Door Redactie Nationale Bouwgids
schedule 5 min
location_on [xx]km
(Novum) - De verkoop van Nederlandse huizen is in het vierde kwartaal van vorig jaar gestegen tot het hoogste niveau sinds het begin van de crisis in 2008. Makelaars verkochten tussen oktober en december meer dan 36 duizend woningen, zo maakte makelaarsvereniging NVM donderdag bekend. De vereniging spreekt van een 'opverende markt'.

De makelaarsvereniging maakt elk kwartaal een schatting voor de hele markt, op basis van het aantal huizen dat bij NVM-makelaars werd verkocht. In het vierde kwartaal kwam het aantal NVM-verkopen uit op ruim 27 duizend, een stijging van 7,1 procent in vergelijking met dezelfde periode een jaar eerder.

Ook op jaarbasis steeg de woningverkoop bij NVM-leden. In totaal wisselden ruim 87 duizend huizen via een aangesloten makelaar van eigenaar. Dat zijn er 2,2 procent meer dan in 2012. De makelaarsvereniging schat dat op de totale markt vorig jaar 117 duizend huizen zijn verkocht. Dat zijn er nog wel minder dan in 2008, toen 150 duizend huizen werden verkocht.

Ook de prijzen van huizen namen vorig kwartaal toe, met anderhalf procent in vergelijking met het derde kwartaal. Gemiddeld ging een woning voor 207 duizend euro weg. Op jaarbasis liggen de prijzen nog wel lager dan een jaar eerder. In vergelijking met het vierde kwartaal werden huizen 1,1 procent goedkoper.

Toch is volgens NVM-voorzitter Ger Hukker vooralsnog slechts sprake van 'voorzichtig herstel'. De verkoopaantallen liggen nog altijd onder het pre-crisisniveau, benadrukt hij. "De groei zet langzaam maar zeker door, waarbij het laatste kwartaal van 2013 beslist een hoopvol teken richting 2014 is", aldus Hukker.

Oorzaak voor de positieve ontwikkeling van de woningmarkt is volgens de NVM onder meer de lage rente, waardoor kopers tegen aantrekkelijkere voorwaarden kunnen lenen. Ook het groeiende consumentenvertrouwen draagt bij aan de verkoopgroei. De relatieve politieke rust maakt dat Nederlanders zich minder zorgen maken over hun economische positie, aldus de NVM.

Wel zijn er nog altijd grote verschillen tussen regio's en steden, zo stelt de makelaarsvereniging. Waar de verkoop in de steden zoals Amsterdam, Den Haag en Groningen flink aantrekt, blijft het herstel van de huizenmarkt buiten de steden nog zwak. Vooral in Oost-Groningen is nog altijd veel meer aanbod dan vraag.

Landelijk gezien ontwikkelen veel van de graadmeters zich echter positief. Zo staan woningen gemiddeld minder lang te koop dan in 2012. Waar een huiseigenaar in het vierde kwartaal van 2012 gemiddeld pas na 171 dagen een koper had gevonden, was dat vorig kwartaal na 154 dagen. Ook het totale aanbod liep tussen oktober en december terug.

15 januari '25 ( 8:37)

Vraag naar koopwoningen blijft toenemen, constateert ING

De vraag naar koopwoningen in Nederland loopt dit jaar waarschijnlijk verder op, met als gevolg nog hogere huizenprijzen. Dat voorzien deskundigen van ING. Wel verwacht de bank een toename van het aanbod aan huizen dat te koop komt te staan, al blijft dit aantal waarschijnlijk nog erg beperkt.

09 januari '25 (12:37)

Grotere kansen voor huizenkopers mogelijk van korte duur, waarschuwt NVM

Dat huizenzoekers in de laatste drie maanden van vorig jaar meer kans maakten een woning te kunnen kopen, betekent niet per se dat dit in 2025 ook zo zal zijn. Dat zegt Lana Gerssen van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) donderdag. Eerder op de dag meldde de NVM dat huizenzoekers het afgelopen kwartaal meer kans maakten, omdat veel meer huizen te koop zijn gezet op de krappe huizenmarkt dan een jaar eerder.

09 januari '25 (10:23)

Makelaars: woningaanbod Amsterdam stijgt, krapte houdt aan

Het aanbod van woningen op de huizenmarkt in Amsterdam is flink toegenomen. Dat komt deels door de verkoop van leegstaande huurwoningen, denkt de Makelaarsvereniging Amsterdam (MVA). Ondanks het gestegen aanbod waarschuwen de makelaars in de hoofdstad voor een aanhoudende krapte op de woningmarkt.

08 januari '25 ( 9:33)

Platform: huurprijzen schieten omhoog in Rotterdam, Amsterdam blijft koploper

De huurprijzen in Rotterdam zijn in het laatste kwartaal van vorig jaar hard gestegen. Op jaarbasis lagen de prijzen ruim een vijfde hoger, volgens verhuurplatform HousingAnywhere, waar ook het Nederlandse Kamernet onder valt. Amsterdam blijft de duurste stad in Europa om een huis te huren.

07 januari '25 ( 9:04)

ING: meer nieuwbouwwoningen en herstel bouwproductie verwacht

De aanwas van nieuwbouwwoningen in Nederland trekt dit jaar waarschijnlijk aan, al blijft bijvoorbeeld een tekort aan bouwgrond de woningbouw nog wel in de weg zitten. Dit verwachten economen van ING in een nieuw rapport. De deskundigen denken dat ook de bouwproductie als geheel in 2025 herstel laat zien, na een kortstondige dip vorig jaar.

02 januari '25 (12:50)

Afgelopen jaar minder aardbevingen

Nederland zag het afgelopen jaar 47 aardbevingen. Veertig daarvan waren het gevolg van gaswinning, bij zeven ging het om een natuurlijke beving. Dit zijn er aanzienlijk minder dan een jaar eerder, toen waren er 62 bevingen. Dat concludeert het KNMI donderdag in een jaaroverzicht van de aardbevingen.

02 januari '25 (11:30)

Subsidie verduurzamen huis of bedrijf kan pas later door storing

Mensen kunnen donderdagochtend nog geen subsidie aanvragen voor het verduurzamen van hun huis of bedrijf. De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) verwacht dat het pas rond 12.00 uur mogelijk is om de regeling, de Investeringssubsidie duurzame energie en energiebesparing (ISDE), weer aan te vragen. Dat kan in de ochtend nog niet door een technisch probleem met het aanvraagsysteem, meldt een woordvoerster.

30 december '24 (11:00)

Starters hebben meer kans op woningmarkt Amsterdam voor sociale huur

Starters op de woningmarkt hebben in de regio groot Amsterdam meer kans om een sociale huurwoning te krijgen na de invoering van een nieuw puntensysteem. Dat melden de Amsterdamse Federatie van Woningcorporaties (AFWC) en de gemeenten op basis van de jaarrapportage Woonruimteverdeling 2023 die woensdag is gepubliceerd.

30 december '24 ( 9:00)

Minister Mona Keijzer: stijging middenhuur matigen "best ingewikkeld"

Het is volgens minister Mona Keijzer (Volkshuisvesting) "best ingewikkeld" om de stijging van de huren in de middensector te matigen, zoals PVV en NSC willen. Verhuurders mogen halverwege volgend jaar maximaal 7,7 procent meer vragen, maar dat vinden deze twee coalitiepartijen te veel. Dat wettelijke maximum terzijde schuiven, gaat niet zomaar, zei Keijzer voor de ministerraad. "Ik heb me ook aan wetten te houden die aangenomen zijn door de Tweede Kamer."

23 december '24 (13:02)

Gemeenten verhogen grondprijzen volgend jaar opnieuw

De grondprijzen voor woningbouw en bedrijventerreinen blijven stijgen in Nederland. Dat blijkt uit onderzoek van adviesbureau Stec Groep onder 140 gemeenten. De schaarste aan beschikbare grond, hogere vastgoedprijzen en veranderende wetgeving zorgen voor nieuwe verhogingen.